Бойові дрони української армії

logo_reportage

Libération, 9 серпня 2022

Автор: Стефан Сьоан  Переклад – Олексій Першко

Військові чи цивільні – ці літальні апарати на полі бою перетворилися на смертоносну зброю. До такої міри, що Київ вирішив серйозно поставити на цей сектор, за підтримки громадянського суспільства створивши свою «Армію дронів». Дрони цього літа дуже популярні в Україні: по радіо безперервно звучить пісня в стилі регі під назвою «Байрактар», власники називають Байрактарами своїх песиків, а водії таксі ліплять напис «Байрактар» на свої автомобілі. Насправді все значно серйозніше, і дрони можуть вплинути на весь подальший хід війни. На початку серпня турецька компанія Baykar оголосила про будівництво в Україні заводу з виробництва Bayraktar TB2 – знаменитих бойових безпілотників, які знищували російські бронеколони. Але окрім цього, все мобілізується для того, щоб Україна стала країною-першопрохідником у галузі військового використання звичайних безпілотників.

Ласкаво просимо до Дронаріуму – першої в Україні школи з навчання військовослужбовців для використання дронів усіх типів та форматів. Надійно захованої у лісі неподалік Києва від цікавих російських очей. «До війни ми були невеликою приватною компанією, яка проводила зйомки, приватні заходи, фестиваль дронів… Але з початком війни ринок дещо перебудувався, – жартує директор навчального центру Олександр. – З початком вторгнення ми зібрали активістів у Львові та у партнерстві зі 125-ю бригадою організували перший у країні навчальний центр».

«Ці хлопці все починають з нуля»

Наразі Дронаріум розгорнутий у Львові та Києві. «Наша мета – підготувати бійців, які вирушають на фронт і обов’язково повертаються, бо безпілотників багато, але мало хто вміє керувати ними в бойових умовах, що призвело до великих матеріальних втрат», – продовжує Олександр, який щойно вручив дипломи новому випуску військових пілотів, навчених на Mavic 2. «Ці хлопці все починають з нуля. Спочатку ми навчаємо їх базовим принципам польоту, а потім переходимо до військових спеціалізацій: розвідки, розпізнавання цілей, коригування артилерії, скидання боєприпасів, глушіння хвиль. За п’ять днів вони будуть готові».

Ставки високі. «За моїми оцінками, нашій армії потрібні 30.000 операторів дронів, вони є необхідними в будь-якому навіть найдрібнішому підрозділі», – продовжує Олександр під пильним поглядом віце-прем’єра з цифрової трансформації Михайла Федорова, який приїхав підтвердити фінансову підтримку від держави. «Ми запустили цілу армію дронів для захисту наших солдатів, щоб бойові дрони завжди були присутніми в будь-якому місці на лінії фронту, – пояснює молодий міністр. – Нам необхідно постійно мати на передовій 10.000 дронів. Характеристики сучасної війни змінюються, а дрони – це наші очі у небі».

“Ми спостерігаємо народження нового сектора в Україні”

Один із стовпів уряду з початку ери Зеленського, 33-річний Михайло Федоров – це та людина, яка організувала партнерство армії з Ілоном Маском та його Starlink. Його міністерство щойно виділило 16 мільйонів доларів на підтримку нових технологій повітряної автоматизації. Федоров оголосив, що держава надасть кредити у розмірі 35.000 доларів будь-якому стартапу для розробки нових прототипів безпілотників українського виробництва. «Ми спостерігаємо зародження в Україні нового сектору – військових технологій, до якого вже входять сотні компаній, але багато хто з них негласно – з міркувань безпеки», – пояснює нашому виданню Михайло Федоров.

У той час як війна змусила лімітувати багато бюджетів, деякі функції Міністерства оборони взяли на себе приватний та добровільний сектори. «Все це коштує мільйони, і волонтери виконують неймовірну роботу, розшукуючи та купуючи дрони по всьому світу», – визнає Михайло Федоров, який виступає за новий тип державно-приватного партнерства. Декілька фондів отримали від держави можливість закупівлі військової техніки. Come Back Alive придбала власний Bayraktar TB2 за 16 мільйонів доларів. До них приєднався і названий на честь відомого гумориста та політика Фонд Сергія Притули. З 24-го лютого компанія шляхом краудфандингу придбала і доставила до армії тисячу комерційних дронів усіх видів. «Звичайні дрони, що вільно продаються, відмінно справляються зі своїм завданням, – каже менеджер із закупівель організації Антон Пижиков. – Дрони використовуються по всій лінії фронту для розвідки з повітря та коригування артилерійських ударів. А артилерія в цій війні відіграє значно більшу роль, ніж будь-яка інша зброя».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: