Брак боєприпасів, позиції ППО: витік документів розвідки США оголює Збройні Сили України

logo_checknews

“CheckNews” вдалося ознайомитися з 53 із приблизно 100 оприлюднених особливо секретних документів. Попри те, що їм кілька тижнів, ці дані розкривають найважливіші стратегічні елементи і становлять реальну небезпеку для Києва.

Libèration, 12 квітня 2023 року

Автор - Олександр Орн Переклад - Олексій Першко

З кінця минулого тижня увага журналістів, аналітиків і спостерігачів за війною в Україні була прикута до масового витоку надсекретних документів американської розвідки, які було опубліковано в Інтернеті. Вашингтонські відомства марно намагаються запобігти оприлюдненню десятків сторінок, підготовлених ЦРУ та військовою розвідкою США, які ніколи не повинні були стати надбанням громадськості. Вважається, що близько 100 документів перебувають у вільному доступі. CheckNews зміг ознайомитися з більш ніж половиною з них, датованих кінцем лютого – березнем.

Ці нотатки, військові карти і звіти про прослуховування в переважній більшості випадків присвячені українському конфлікту. Їхня безпрецедентна точність і широта розкривають кілька аспектів становища київської армії: брак критично важливих боєприпасів, склад нових бригад – можна визначити, які з них готуються очолити майбутні операції, – а також позиції протиповітряної оборони. Дані досить чутливі, щоб змусити Україну змінити деякі зі своїх планів, оскільки підготовка до довгоочікуваного контрнаступу йде повним ходом.

Деякі представники обох сторін намагалися засумніватися в автентичності документів. The New York Times повідомляє, що кілька американських чиновників “визнали, що документи видаються справжніми розвідувальними записками та оперативними зведеннями, складеними Об’єднаним комітетом начальників штабів Пентагону на основі звітів розвідувального співтовариства уряду”,  хоча й додали, що принаймні один документ було змінено. Імовірно, це натяк на грубий монтаж, поширений різними прокремлівськими Telegram-каналами і російським державним телебаченням, що являє собою таблицю, в якій українські втрати (поранені та вбиті) були набагато вищими за московські. Баланс, що суперечить реальності.

Тактичні карти

Неясність, свідомо підтримувана владою США, ускладнює точне встановлення автентичності всіх цих документів, тоді як Пентагон продовжує розслідування цього питання.  Але відповідність їхнього змісту доступній у відкритих джерелах інформації, а також механізми поширення необроблених документів, з якими ознайомився CheckNews (що походять від скромного сервера Discord – платформи, якій віддає перевагу молодь), радше підтверджують їхню правдивість.

CheckNews зміг переглянути і проаналізувати 53 документи, які просочилися в New York Times і Bellingcat. Washington Post отримав більш значну партію – близько 100 документів, опублікованих раніше автором витоку. Ці десятки сторінок являють собою пожовклі фотографії аркушів паперу зі слідами згинів, що розкривають безліч записок американської розвідки, підготовлених ЦРУ, Національним розвідувальним управлінням або J2 – управлінням американської військової розвідки. Деякі з них мають форму перспективних нотаток: як, наприклад, нотатка з викладом різних гіпотез щодо постачання зброї в Україну з боку Ізраїлю. Інші являють собою більш загальні брифінги про різні події у сфері безпеки в Азії, на Близькому Сході та в Африці.

Більшість цих документів присвячено українському конфлікту. Близько 15 карт детально описують фронт у різних масштабах, і значна частина з них присвячена Бахмуту, де на той час повним ходом ішов зимовий наступ Москви. Вони варіюються від огляду українських оборонних споруд до разюче точної тактичної карти, на якій показано всі російські та українські телефони, виявлені в районах Бахмута 1 березня. Ба більше, є повідомлення про прослуховування як українських, так і російських високопоставлених офіційних осіб, а також оцінки українських ударів, у яких оцінюють ступінь точності та руйнування будівель-мішеней (підтверджені супутниковими знімками).

Неприкриті об’єкти

Ці стратегічні та оперативні дані не є найкритичнішими. Витік стався місяць тому, але оприлюднено його було минулого тижня – через п’ять-шість тижнів після того, як документи були підготовлені, що значно знижує їхню корисність для російської розвідки. Але не всі сторінки настільки нешкідливі для України. Одна з найчутливіших, яку одразу ж помітили і поширили прокремлівські канали, стосується систем протиповітряної оборони Києва.  У першому песимістичному абзаці стверджується, що “здатність України забезпечити ППО середньої дальності для захисту FLOT [Forward Line of Troops, передової лінії військ, ред.] буде повністю знижена до 23 травня. За оцінками, “[Україна] зможе витримати дві або три хвилі ударів”. У тексті також зазначається, що виснаження запасів цих оборонних боєприпасів призведе до надмірного використання інших систем ППО, “знижуючи можливості [України] щодо захисту від російських повітряних атак з усіх висот”.  Тобто йдеться і про іранські дешеві безпілотники,  і про російські ракети дальнього радіусу дії Х-101 або “Калібр”.

До цього додається таблиця з детальною вказівкою (з точністю до одиниці) кількості боєприпасів, що є у країни для кожної із систем захисту, із зазначенням передбачуваної дати їх вичерпання, для деяких уже у квітні чи травні.  Детальний графік міститься і в іншому документі, де також зазначені дати постачання боєприпасів союзниками України. Але ще гірше, у першому документі порівняльна карта показує розташування та розподіл усіх систем ППО на українській території, включаючи шість критичних національних інфраструктур, які вже залишилися без ППО. Травневий прогноз показує, що більшість об’єктів повністю оголені, і тільки три райони (включно з Києвом) залишаються під захистом, почасти завдяки появі американських систем оборони Patriot. Цю інформацію Росія, яка збільшує кількість невибіркових бомбардувань української інфраструктури, могла б врахувати у своїх наступних ударах, використовуючи слабкі місця київської оборони.

Проблеми з боєприпасами, на які вказує цей витік, характерні не тільки для протиповітряної оборони. Датований 23-м лютого документ докладно описує витрати артилерійських ракет і 155-мм снарядів.  З нього випливає, що ракети в України майже закінчилися, і подальших постачань не передбачається, та й щодо решти видів артилерії картина не більш позитивна. У міру наближення Києва до мільйонного випущеного снаряда, цифри показують споживання “з коліс”: менше ніж 10 000 снарядів на складах за 1 104 снарядів, випущених за попередні 24 години, з передбачуваним повним виснаженням через десять днів, тобто 4 березня. Однак через місяць стає зрозуміло, що гармати не замовкли, і не без причини: в іншому документі докладно описано плани постачання сотень тисяч 155-мм снарядів протягом більш ніж двох місяців. Про таке навантаження на запаси боєприпасів уже було відомо – саме українське командування висловлювалося на цю тему – але ніколи раніше з такою точністю.

“Це ускладнює український наступ”.

Нові бригади, створені Києвом для підготовки довгоочікуваного весняного контрнаступу, стали черговою жертвою цього витоку. Дванадцять підрозділів, формування і склад яких ретельно засекречені: AMX-10 – французькі легкі колісні танки – для 37-ї бригади, а британські “Челленджери” – для 82-ї. Точний бойовий порядок, який насправді не розкриває жодної раніше невідомої інформації, але який легко дає змогу зрозуміти, які бригади очолять майбутній наступ, – докторант Університету Квебека в Монреалі та молодший науковий співробітник Фонду стратегічних досліджень Венсан Турре пояснює:“Усе дуже просто, потрібно просто подивитися на головну частину техніки. Наприклад, 118-а бригада – це гусеничні машини, танки Т-72, M109 [американські моторизовані артилерійські машини, прим. ред.]. Усе це наступальна техніка. Тоді як інші моторизовані частини, що використовують колісну техніку – такі, як 37-а бригада – навряд чи опиняться на вістрі атаки, а скоріше будуть використовувати прориви сильніших частин”. 

Слід зазначити, що не виключено, що після витоку Україна зробила кроки з адаптації або приховування слідів. Так, деякі дані в документі тепер, схоже, спростовуються фотографіями. Наприклад, 33-ю бригаду було помічено з радянськими танками, тоді як вона повинна була (згідно з документом) мати танки Leopard 2.

Той факт, що витік було оприлюднено через кілька тижнів після того, як було підготовлено розвідувальні нотатки, частково нейтралізує небезпеку, яку він міг становити для українських сил. Однак точність даних та їхні найбільш чутливі аспекти дестабілізують Київ перед вирішальною фазою війни. Графіки поставок і навчання різних підрозділів підтверджують Москві, що Україна майже готова до контрнаступу. “Само по собі це не змінює балансу сил, –повідомляє Венсан Турре. – Але може ускладнити український наступ”.

Однак головною жертвою цього витоку може стати розвідка США: точність даних, що просочилися, може підірвати її джерела і викрити методи, знижуючи і її ефективність, і саму допомогу Києву.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: