Відсторонення Києвом офіцера за “песимістичні” коментарі про війну викликало суперечки і гнів серед солдатів

logo_checknews

Підполковника Купола відкликали з передової після інтерв’ю, в якому він описав складну ситуацію для свого підрозділу та української армії. Рішення, що викликало гнів його братів по зброї і ширших верств суспільства.

Автор - Олександр Орн Переклад - Олексій Першко

Libèration, 20 березня 2023 року

Сміливість висловитися та її наслідки. Українського офіцера “Купола” (його бойовий псевдонім), який описав у статті для Washington Post дуже складну ситуацію для Києва (до такої міри, що деякі прокремлівські її ретранслятори заговорили про маніпуляції), відтоді було вилучено з передової через його публічну позицію і коментарі. Це рішення багато українців, включно з деякими його підлеглими, вважають несправедливим і публікують відеоролики із закликами до його реабілітації.

Підполковник Купол був командиром батальйону 46-ї десантно-штурмової бригади. Не соромлячись, воїн намалював в американській щоденній газеті сумну картину своїх сил – від астрономічних втрат, заміненими непридатними призовниками, до проблем із боєприпасами. Він також висловив сумніви у здатності України провести довгоочікуваний весняний контрнаступ. Він був не єдиним, хто сказав це, підтриманий українськими офіційними особами. Але він був єдиним, хто погодився виступити, не приховуючи своєї особистості, назвавши свій бойовий псевдонім і показавши своє обличчя.

Переведений у навчальний центр

Цей рідкісний виступ, що викликав резонанс через делікатність порушуваних тем, коштував Куполу його посади. Як пише Washington Post, “він вирішив висловитися, незважаючи на ризик, у надії, що Сполучені Штати забезпечать кращу підготовку українських солдатів, деякі з яких пішли в бій, не вміючи кидати гранати або поводитися зі зброєю. Деякі залишили свої позиції під російським вогнем, сказав він в інтерв’ю”.  Три дні потому представник ВПС України підтвердив “Українській правді”, що Купол був відсторонений від командування батальйоном і переведений у навчальний центр. Причини?  На думку ВПС України, військовослужбовець не мав дозволу свого командира на виступ перед пресою і перебільшував втрати свого підрозділу і погану підготовку своїх військовослужбовців.

Рішення, яке викликало гнів багатьох українських голосів, включно з кількома чоловіками з Купола. У довгому тексті, опублікованому на Facebookі широко розтиражованому, Володимир Шевченко, боєць бригади, висловився таким чином : “ Ми позиціонуємо себе, нашу державу, наше суспільство як повну протилежність РФ та совку як її предтечі. 

 Ми вільні, ми сильні, ми демократичні, ми ніколи не станемо на коліна, в нас немає і не буде царя та усі інші заїжджені до дір гасла. 

 Це теорія. На практиці все трохи не так. На практиці є невеликий (більше, ніж був 9 років тому, але менший, ніж треба) відсоток активного та свідомого суспільства, для якого ці гасла не просто набір літер. 

 На практиці в нас знімають з посади одного з найкращих комбатів цієї дев’ятирічної війни. На практиці в нас намагаються заткнути рота військовим, щоб вони, не дай Боже, не зруйнували ідеальну картинку світу, змальовану владою для пересічного. На практиці ми дуже швидко і болісно проєбем все, за що вже загинули десятки тисяч людей. На практиці ми вже починаємо повторювати історію сторічної давнини.»

Далі він захищає людину, якості якої вихваляє, а також висновки останнього: «Дає інтерв’ю, після якого вище військово-політичне керівництво мало б зібрати термінову нараду по усуненню означених проблем. Бо це реальність. І це не думка псевдоексперта про “двє-трі нєделькі”. Це виважена експертна думка професіонала найвищого класу. Людини, яка користується стовідсотковою та безумовною повагою своїх підлеглих та всіх інших підрозділів, які з ним перетиналися.  

 Але замість цього вище військово-політичне керівництво вирішує покарати надто розумного комбата та зняти його з посади.»

Незвичайний вал критики

І ця відкрита опозиція рішенню українського Генерального штабу не поодинока. Інші військовослужбовці 46-ї десантно-штурмової бригади зняли відеоролик на підтримку свого товариша. Солдат у формі з незакритим обличчям у супроводі тринадцяти своїх товаришів, який виступає, безпосередньо звертається до президента України Володимира Зеленського, закликаючи повернути Купола в стрій.  Він підкреслює реальність своїх слів і згадує різні битви, в яких він брав участь разом зі своїм братом по зброї: “Він досвідчений офіцер, бойовий офіцер”. Інші солдати та журналісти також виступили на підтримку командира, якості якого щоразу підкреслюються, або щоб поділитися своїм непростим спостереженням. “Саме така людина нам потрібна на фронті”, – нарікає в Telegram український депутат Олексій Гончаренко.

Наразі немає жодних ознак того, що може бути ухвалено нове рішення на користь Купола. Але хвиля критики, спричинена відстороненням воїна, який воює за свою країну з 2014 року, є відносно незвичною. Це відбувається у важкий для українських військ час після закінчення російського зимового наступу, який, хоча й був невдалим для Москви, виснажив українську армію в особливо жорстокій війні на виснаження.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: