Війна в Україні: загинуло 6.000 росіян, як стверджує Москва, чи 55.000, як заявляє Київ?

logo_checknews

Libération, 23 вересня 2022

Автор: Люк Пейон  Переклад – Олексій Першко

Коли Владімір Путін оголосив у середу 21-го вересня часткову мобілізацію населення своєї країни, кількість загиблих після вторгнення в Україну російських солдатів за оцінками сторін відрізнялася у відношенні 1:10. Два французькі експерти встановлюють для CheckNews діапазон від 20 000 до 30 000 смертей. Офіційний баланс за шість місяців зріс у 10 разів. Під час свого виступу в середу в ефірі телеканалу “Росія-24” міністр оборони Росії Сєрґєй Шойгу заявив, що з 1-го березня кількість визнаних Москвою загиблих росіян в Україні зросла з 498 до 5.937. Зі свого боку, Міністерство оборони України, що веде щоденний підрахунок завданих російським військам збитків на території країни, 22-го вересня зафіксувало цифру в 55.510 загиблих. Таким чином, офіційно заявлені Москвою та Києвом дані відрізняються десятикратно.

Надійність даних воюючих сторін викликає питання

Що ж відбувається насправді? Як ми вже пояснювали в попередній статті, у березні було вкрай складно оцінити кількість загиблих по обидва боки фронту, особливо в умовах конфлікту. Сам по собі факт того, що дані надходять від самих країн, що воюють, вже підриває довіру до них. «Очевидно, що найменш надійними є оцінки сторін, що воюють, а особливо російські дані, які видаються значною мірою нереалістичними» – говорить Едуар Жоллі з Інституту стратегічних досліджень при Військовій школі (Irsem).

Таким чином, у цій ситуації доводиться орієнтуватися на оцінку, що дається Заходом, навіть якщо останній – і зокрема США – також зацікавлений у перебільшенні російських втрат. 21-го липня американські та британські спецслужби озвучили цифру в 15 тисяч убитих російських солдатів. Глава ЦРУ Білл Бернс оцінив втрати в «близько 15.000 убитими і, можливо, втричі більше пораненими. Це суттєві втрати. Українці теж зазнали втрат – можливо, трохи менших, але також значних». Наступного дня його колега із МІ-6 Річард Мур повторив цю цифру, пославшись на «обережну оцінку». Остання американська оцінка, озвучена 8-го серпня голосом номер три Пентагона, становить «від 70.000 до 80.000» убитими або пораненими із загальної чисельності приблизно у 150.000 російських солдатів, що брали участь у боях з лютого.

З того часу українці здійснили широкомасштабний наступ, який дозволив їм повернути собі значну частину втрачених за останні місяці територій, переважно на схід від Харкова, на півночі країни. Відповідаючи на питання про можливість встановлення нової кількості загиблих росіян, Едуар Жоллі вважає, що назвати її так само складно, як і в березні. «Проте є низка відкритих джерел, на які можна орієнтуватися», – пояснює він. Починаючи із смертей офіцерів, про яких відомо завдяки офіційним похоронним церемоніям. Згідно з акаунтом у Твіттері «Russians officers killed in UK», який Джоллі вважає «серйозним», їхнє число на 20 вересня становить 1.190 осіб. Виходячи з цього і зважаючи на інші параметри, такі як кількість втраченої техніки, про що також повідомляється у відкритих джерелах, «можна припустити, що кількість загиблих російських солдатів може перебувати в діапазоні від 25.000 до 30.000 осіб», – каже дослідник. І потім знову нагадує, що необхідно «розглядати цю цифру, яка є простою оцінкою, з великою обережністю». Проте це «величезні втрати, характерні для конфлікту високої інтенсивності», – вважає Едуар Жоллі.

Катастрофа дорогих російських елітних військ

Історик і полковник Мішель Гойя, зі свого боку, зберігає свою оцінку в 200 смертей на день з кінця лютого до квітня і близько 100 смертей на день із квітня по сьогодні. Або ж «кількість загиблих від 20.000 до 25.000 з російської сторони». Цифра дещо нижча, ніж у його колеги Едуара Жоллі, але, за його словами, все одно залишається колосальною. «Якщо зважати на поранених, російська армія втратила половину задіяних на початку війни бійців. Що значною мірою пояснює втрату територій, – додає він. – Тому що коли ви падаєте нижче за певний поріг чисельності, ваша армія більше не навчається, ваші підрозділи розпадаються, і ви відступаєте». І, навпаки, «українська армія навчилася і зміцніла, і особливо її територіальні підрозділи, які на початку конфлікту виглядали дуже посередніми, але тепер можуть проводити атаки самостійно».

Москва, можливо, втратила понад 900 осіб зі своїх елітних військ, на підготовку деяких із них потрібно кілька років навчання (і мільйонів доларів на кожного пілота). Таким чином, станом на 1 вересня британські ЗМІ налічують, як мінімум, 337 загиблих з лютого морських піхотинців, 245 військовослужбовців національної гвардії, 151 бійця спецпідрозділів ГРУ (військова розвідка), 144 бійця елітних десантних полків, 67 льотчиків та 20 співробітників служб розвідки та охорони (ФСБ та ФСТ).

За оцінками ВВС, десантники становлять 20% зареєстрованих з початку війни загальних втрат. Наприклад, десантники 331 полку, який «вважався однією з найсильніших підрозділів російської армії», втратили близько 150 осіб. А якщо додати «приблизну кількість поранених [з розрахунку 7 поранених на двох убитих]», цей полк мав втратити від 650 до 670 осіб. «Це більше половини розрахункової чисельності 331 полку на початок війни», – робить висновок ВВС.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: