Військовий злочин: чи стратили російських полонених в Україні під час здачі в полон?

logo_checknews

Libération, 23 листопада 2022

Автор - Олександр Орн Переклад - Олексій Першко

Декілька перевірених відео показують, як дюжина російських солдатів загинула після того, як один з них відкрив стрілянину під час їхньої капітуляції. Москва і Київ звинувачують один одного у військових злочинах, але точні обставини цієї сцени встановити поки що складно. Протягом десяти днів кадри здачі російських солдатів українським силам, яке закінчилося вбивством, широко поширювалися та викликали питання щодо потенційного військового злочину України. Суть питання: дюжина російських солдатів загинула після капітуляції за нез’ясованих обставин, а на відео можна побачити, як один із них відкрив вогонь по людях Києва. Декілька відеороликів, справжність яких підтверджена New York Times і CheckNews, показують моменти, що передували трагедії, а потім тіла бранців. Російська влада засуджує колективну страту як військовий злочин, який заперечує українська влада. Остання навіть порушила проти згаданих російських солдатів розслідування за порушення законів війни. Як зазначає New York Times, можна знайти 3 епізоди цієї сцени. CheckNews не вдалося знайти першоджерела цих відеозаписів, але перші їх варіанти, які все ще знаходяться в мережі, опубліковані 12 і 13 листопада в Telegram і Twitter. Знято їх у дні, в які місто Макіївка, де стався інцидент, щойно було відвойовано українськими силами, як показують інші відео та офіційні заяви. 

Перше відео (обережно, у цьому уривку видно трупи), ймовірно, зняте з дрона, показує моменти, що передували капітуляції російських солдатів, які перебувають у сараї, в якому вони ховалися. На екрані видно четверо українських солдатів, і двоє з них ціляться у будівлю, з якої вийдуть люди Москви. Також видно два тіла, колір уніформи яких вказує на те, що це російські солдати.

Друге відео (обережно, у цьому уривку видно трупи) знято у вертикальному форматі. CheckNews не вдалося знайти першоджерело, тобто автора уривка, але, ймовірно, це кадри, зняті українським солдатом, на яких неодноразово видно його обличчя. Спочатку ми бачимо його на полі з іншим солдатом, потім у дворі будинку, з якого починають виходити російські солдати, один за одним і з піднятими руками. Поруч із ним ми бачимо як мінімум двох українських солдатів, один із яких лежить там же, де й на знімках із дрону. Його автомат, як і раніше, націлений на притулок, де досі ховаються люди Москви. Чути серію пострілів, але зрозуміти, хто стріляє і куди, важко. 

Це відео обривається, ми бачимо вже шістьох російських солдатів, що лежать на землі (з яких лише двоє подають видимі ознаки життя, інші не рухаються), до них по черзі підходять ще четверо, явно без зброї та з піднятими руками.

У цей момент із будівлі виходить 11-й озброєний російський військовослужбовець та відкриває вогонь по українських військових. Телефон та камера, яка веде зйомку, падають, і відео обривається одразу після початку перестрілки.

Коментар, що вводить в оману

Третій епізод (будьте обережні, видно трупи) знято в тому ж місці, імовірно з дрону. Видно трупи 11 російських солдатів, з яких не менше 8 вже раніше лежали і очевидно були беззбройними на момент початку перестрілки (до яких додаються два тіла, помітні до конфлікту, і стрілок). Важко сказати точно з огляду на якість та відстань, але травми, здається, вказують на постріли в голову.  Це останнє відео також є першим, яким масово поділилися різні проукраїнські акаунти, найчастіше з коментарем, що вводить в оману, що вказує, що ці солдати загинули від артилерійського вогню. Воно також було включене у добірку атак, які офіційно транслюються різними українськими підрозділами, і на офіційній сторінці українських десантно-штурмових військ (обережно, жорстокі зображення), кілька підрозділів яких, за даними Checknews, брали участь у взятті Макіївки. Після медіатизації ця різанина була швидко оголошена військовим злочином прокремлівською інформаційною сферою, від каналів Telegram до московських пропагандистських рупорів.Багато хто з них, часом суперечаючи один одному, називають імена українських солдатів та їхніх підрозділів, відповідальних (за те, що сталося), але Checknews не змогли верифікувати ці елементи. З боку офіційних каналів російської влади Міністерство оборони засудило «військовий злочин», заявивши, що «ніхто не зможе представити навмисне та методичне вбивство понад 10 знерухомлених російських солдатів […] прямими пострілами в голову, як трагічний виняток».Але увага до цих зображень не обмежується російським станом. На запитання AFP представник ООН сказав: «Ми знаємо про ці відео та вивчаємо їх». 

«Російські військові пішли на віроломство»

Зіткнувшись із цими звинуваченнями, представник української армії спочатку заявив, що перевіряє достовірність різних відео, перш ніж у середу, 23 листопада, сказав CheckNews: «Нещодавно у місті Макіївка Луганської області російські військові, імітуючи здачу в полон військовослужбовцям ЗСУ, обстріляли українських захисників. Такі дії заборонені міжнародним гуманітарним правом. Оскільки російські військові вдалися до віроломства під час здачі в полон, наші солдати мали право застосовувати зброю для самозахисту». Він послався при цьому на статтю 37 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року щодо захисту жертв міжнародних збройних конфліктів. Ця стаття забороняє симулювати капітуляцію, щоб «вбити, поранити чи захопити супротивника», що, на думку української влади, мало місце у цьому випадку. Українська армія не відповіла на наші питання про задіяні підрозділи, людські жертви з українського боку (деякі стверджують, що одного українського солдата було вбито чи поранено) або навіть про точну послідовність подій. Українське правосуддя також оголосило 22 листопада про початок розслідування щодо російських сил (а не українських солдатів) за порушення цієї статті. У цій юридично складній справі, в якій Росія звинувачує українські сили у розстрілі полонених (військовий злочин), а українські сили пояснюють, що вони відповідали в рамках своїх прав, та звинувачують російських солдатів у порушенні закону війни шляхом імітації здачі в полон (інший військовий злочин), необхідна точна послідовність подій, щоб розібратися, що сталося. Справді, щонайменше один російський солдат, а саме стрілець, певно, причетний до «віроломства», але обставини, за яких було вбито інших російських солдатів, залишаються неясними. Головне питання полягає в тому, чи були ці солдати вбиті під час перестрілки або страчені після інциденту, що було б військовим злочином, але не було опубліковано жодного зображення, що прояснює послідовність подій, незважаючи на присутність дрона в цьому районі безпосередньо перед різаниною. З початку війни мали місце численні випадки тортур та страт військовополонених з обох боків. CheckNews та інші видання, такі як Guardian або New York Times, вже розслідували кілька звинувачень щодо України та Росії. Цього тижня ООН опублікувала звіт, в якому висвітлюються випадки широко поширених жорстокого поводження та тортур українських ув’язнених з боку російських сил, а також аналогічні випадки, скоєні українськими військами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: