Коли Вагнер вербує свої війська з російських в’язниць

logo_svidoc

Libération, 16 вересня 2022

Автор: Поль Ґоґо  Переклад – Олексій Першко

Оприлюднене в середу (14 серпня) відео демонструє процес вербування російських ополченців у петербурзькій в’язниці та показує, до якого рівня опускається неформальна армія Кремля для поповнення себе готовими воювати в Україні добровольцями. Це повернення на батьківщину петербурзького друга Владіміра Путіна та в минулому порушника закону Євгенія Прігожина. Саме він з’явиться на опублікованому у соціальних мережах у середу відео, яке показує його в процесі вербування у російській колонії суворого режиму. Творець і голова знаменитої неформальної армії Кремля – ​​воєнізованої компанії Вагнера – схоже, вже кілька місяців зазнає труднощів із поповненням своїх лав. Чутки на цю тему ходили вже кілька місяців, поки організація, що спеціалізується на захисті прав ув’язнених, не підтвердила потреби цієї компанії в бійцях. Ще 2-го липня організація Gulagu.net, творець якої зараз перебуває на еміграції у Франції, заявила на підставі свідчень ув’язнених, що Вагнер вербував злочинців у петербурзькій в’язниці.

Дрібний бізнес особистого кухаря Путіна з того часу, схоже, значно розвинувся. За даними опозиційного ЗМІ «Медіазона», який перебуває у вигнанні, представники Вагнера відвідали «17 виправних колоній у 10 регіонах». З моменту появи цього відео Прігожина підозрюють у тому, що він вербує особисто. Опубліковане в середу відео насправді показує людину зі статурою та голосом, дуже схожими на вкрай скромного шеф компанії Вагнера.

vagner_1

Москва, що звикла до ведення гібридних воєн, тепер, схоже, працює над гібридною загальною мобілізацією. Починаючи з лютого, у свідомості російського суспільства оголошення офіційної загальної мобілізації є великим соціальним ризиком для Кремля, який знову вважає за краще вдаватися до нечистих методів.

Починаючи з того ж лютого, не завжди законним чином російська влада насамперед прискорила підписання контрактів із призовниками, які іноді прямували на фронт без особливого досвіду. Потім було запущено загальнонаціональну вербувальну кампанію. Відтепер, порушуючи російське законодавство, вербування проводиться у в’язниці. Це розміщене в Інтернеті відео може слугувати в якості рекламного ролика для Вагнера. Тому що у пов’язаних з організацією соціальних мережах тепер можна абсолютно безкоштовно вербувати «музикантів» – тобто найманців. Своєрідна прем’єра, хоча цих людей з 2014-го року вже відправляли в Україну, Африку, Сирію, Лівію, причому з максимально можливою обережністю.

Обіцянка амністії

На одній із численних сторінок афілійованої з компанією соціальної мережі Vkontakte з початку вересня розміщено список номерів телефонів. Ці номери дозволяють підписати контракт із Вагнером у всіх регіонах Росії. За дуже конкретних умов: вам має бути від 22-х до 50-ти років, що також повідомляється ув’язненим в опублікованому в середу відео. Добровольці також не повинні мати хвороб та судимостей за тероризм. У ролику навіть вихваляються переваги професії, що дозволяє «мандрувати з друзями», «завести друзів серед місцевих жителів» та «навчитися новим мовам» для тих, хто буде відправлений далеко за межі Росії.

vagner_5

На відео із виправної колонії чоловік із голеним черепом обіцяє злочинцям амністію після півроку боїв в Україні, не враховуючи терміну навчання. Він обіцяє «все необхідне озброєння та спорядження» і говорить про «важку війну», про «витрату боєприпасів у два з половиною рази більше, ніж у Сталінграді»…

Цей схожий на Прігожина «комерсант» також встановлює кілька обмежень – «гріхів», які не можна робити: «Перший – це дезертирство, ніхто не здається, ніхто не відступає. У полон нікого не беруть. Коли ви пройдете навчання, вам розкажуть про дві гранати, які ви повинні мати при собі. Друге – алкоголь, наркотики […] Третє – сексуальні контакти з місцевими жінками, представниками фауни, флори, чоловіками, будь-ким». «Гріхи», які можуть каратися стратою.

vagner_3

Без досвіду

На українському Донбасі діє кілька воєнізованих компаній, але з 2014-го року саме породжений початком процесу дестабілізації регіону Росією Вагнер опиниться на передньому краї бойових дій. 15-го серпня штаб організації навіть постраждав від українського удару в Попасній Луганській області. Декількома годинами раніше там бачили Євгенія Прігожина, що дозволяє припустити, що він міг також бути поранений.

З лютого і до початку цього російського наступу в Україні, коли російська армія зосередилася на півдні країни, Донецький і Луганський фронти вдалося зберегти або навіть просунути вперед завдяки цивільному населенню Донбасу – мобілізованому, переслідуваному навіть у своїх власних квартирах, аби силою примусити їх призватись у війська сепаратистських республік ДНР та ЛНР. Вони тримали фронт часто без жодного досвіду, часто недостатньо озброєними. Безсумнівно, саме ці частини, що зазнали важких втрат, тепер мають замінити російські воєнізовані формування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: