Колона знищених українських танків у центрі війни зображень між Києвом і Москвою

logo_checknews

Росіяни заполонили соціальні мережі фотографіями та відеозаписами знищення “Леопарда-2”, щоб підкреслити втрати Києва в контрнаступі. Проукраїнські джерела помилково стверджують, що фотографії були підроблені або навіть згенеровані штучним інтелектом.

Автор – Александр Орн Переклад – Олексій Першко

Libération, 13 червня 2023 року

У міру посилення контрнаступу в Україні інформаційне мовчання, якого вимагає київська армія в різних пропагандистських роликах, перейшло в повномасштабну іміджеву війну.   У центрі її – знищення кількох танків Leopard 2, бронемашин німецького виробництва, що надійшли на озброєння сорок три роки тому, і були кинуті в зіткнення з російськими військами на запорізькому напрямку.  Протягом кількох днів соціальні мережі були наповнені відеороликами, що показують ці бойові танки зруйнованими або кинутими, які з гордістю демонструють прихильники Росії… і які активно оскаржуються українським табором, який наполягає на тому, що це підробки.

Треба сказати, що підстави для сумнівів були. Останніми тижнями кремлівські канали зробили низку зображень, на яких нібито були зображені танки західного виробництва, британські Challenger або французькі AMX, незважаючи на те, що вони свідомо були грубими підробками (як у цьому випадку).  Але у випадку зі знищеними або кинутими танками Leopard 2, всупереч твердженням багатьох коментаторів, зображення цілком реальні і свідчать про значні втрати Києва.

Події сталися близько 8 і 9 червня в різних точках на Запорізькому фронті, де українські війська продовжують наступати, відтісняючи російські позиції. Зокрема, на різних полях на південь від села Мала Токмачка, розташованого в цьому регіоні. За різними відео, зібраними CheckNews, можна відстежити маршрут, пройдений першою українською колоною.

Кілька бронемашин постраждали

Перші зображення, зняті російськими безпілотниками-камікадзе “FPV”, показують, що “Леопарди” вперше стали мішенню, хоча стан машин після ударів невідомий. Група продовжувала просуватися на південь, і перший Leopard 2 був знищений під час цього обстрілу – відео з безпілотника, розповсюджене різними офіційними російськими джерелами (і локалізоване тут). На зображенні показано артилерійський обстріл групи українських машин. Снаряди влучають у кілька машин, включно з українським танком у правому нижньому кутку екрана, який спалахує.

Колона бронемашин продовжила рух у південно-західному напрямку, під камерами російських безпілотників, і знову потрапила під обстріл.

Танк Leopard 2A6 і вісім Bradleys, американських легких бронемашин, лежать поруч одна з одною в купі металобрухту. В одній із публікацій один з українських солдатів, який перебував в одній із машин, що потрапили в засідку, пояснює, що її було обстріляно протитанковими ракетами і знищено мінами. Схоже, що більшість екіпажів вижили, про що свідчать два відеоролики. На першому з них видно, як “Бредлі” відкриває вогонь, а інший автомобіль підбивають прямо перед ним. Солдати виходять з машини і сідають на автомобіль, який все ще працює і знімає сцену. В іншому роликуукраїнський солдат зі зброєю в руках відкриває вогонь з-за свого знерухомленого бронетранспортера, а потім евакуюється на транспорті, який все ще працює.

Приблизно в той самий час, за кілька кілометрів на захід від цієї дорогої сутички, іншу колону танків спіткало аналогічне нещастя: кілька інших машин були розбиті одна за одною.

Саме знімки цієї сцени, зроблені після бою, швидко стали вірусними в соціальних мережах. За вирвами, залишеними артилерійським вогнем, видно різні українські бронемашини, два “Бредлі”, транспортні машини, танковий евакуатор і, перш за все, п’ять танків “Леопард”, знищених або покинутих.  Три з втрачених під час боїв машин були Leopard 2R, модифіковані для подолання грізних російських мінних полів – половина з дорогоцінних моделей, поставлених Україні Фінляндією.

Фотографії цього вражаючого другого скупчення німецької та американської техніки негайно потрапили до російських інформаційних каналів, які через кілька днів усе ще розмахують ними як доказом фіаско України.

Теорія, що не витримує детального аналізу

Багатьом проукраїнським акаунтам було важко зрозуміти таке бачення, вони сумнівалися в існуванні інциденту і звинувачували російську пропаганду у створенні неправдивих зображень. Основні аргументи, висунуті щодо цього? Низька якість зображення і текстура заростей, що видніються ліворуч від уламків. Ця теорія навіть спокусила деяких журналістів, але не витримує детального аналізу.

Зображення (які, вочевидь, були змінені для збільшення роздільної здатності, що є звичайною практикою на російських каналах) узято з відео, на якому ми бачимо корпус однієї з машин, який все ще димить, та інших українських жертв.  Однак існує кілька записів цієї ж сцени, знятих російськими силами в різний час під час протистояння. На одному з них, знятому з повітря, видно, як один із танків підбитий пострілом. На іншому, смартфон, з’єднаний з безпілотником, показує ті самі уламки, включно з остовом Leopard 2, який ще димлить, під сальний сміх російського пілота. До цього можна додати відповідність місцевості рельєфу цієї ділянки фронтуі оснащенню дислокованих там київських бригад.

Тому, хоча знімки справжні, прокремлівські канали та російські офіційні особи іноді намагаються говорити про ще більшу шкоду, використовуючи монтажі різних знімків (наприклад, тут, тут або тут). Але це завжди одні й ті самі танки: дуже прискіпливий аналітик відкритих джерел Oryx, що документує втрати з обох боків, поки що нарахував “тільки” сім уже згаданих “Леопардів”.

Чи означає це, що ці втрати є принизливими для цього підрозділу? Не зовсім так: він втратив би, згідно з даними, представленими документами американської розвідки  у лютому, майже 20% своєї бронетехніки, включно з високоспеціалізованими машинами. Однак ця поразка має бути уточнена: Україна заявляє про 200 нових бронемашин, призначених для бригад, створених для контрнаступу. Венсан Турре, докторант Квебекського університету в Монреалі та молодший науковий співробітник Фонду стратегічних досліджень, нагадує нам: “Я думаю, що загалом [для українського табору] це важко, але не критично. Не в останню чергу тому, що подібні події поки що не повторилися”. Контрнаступ тільки почався, як і пов’язані з ним проблеми.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: