Контрнаступ України – багатовекторна операція

logo_podii

Крим останніми днями все частіше стає мішенню атак української армії. Ось як бачить ситуацію навколо знищення в глибині Севастопольської бухти великого десантного корабля “Мінськ” і дизельного підводного човна “Ростов-на-Дону” київський кореспондент французької газети Libération Стефан Сйоан.

sevastopol_pozhar_2023_1

У середу вранці (13 вересня) українська армія обстріляла верф великого військового порту в окупованому Криму. Було знищено підводний човен і корабель, а стратегічне становище російського флоту в акваторії Чорного моря стає дедалі крихкішим.

Довгі роки українські та російські моряки мирно сусідили в цих доках… Вимушена покинути Севастополь під час анексії Криму майже десять років тому, київська армія в середу нагадала про себе своїм колишнім сусідам, майстерно провівши найбільшу атаку на базу Чорноморського флоту Росії з моменту початку вторгнення 2022 року. Близько 4 години ранку 13 вересня кілька ракет і безпілотних літальних апаратів завдали удару по Севморзаводу – головній судноремонтній майстерні російського флоту, знищивши підводний човен і десантний корабель. Цей удар, приховано нанесений українською стороною, серйозно підриває престиж російського флоту, який останнім часом втрачає стратегічні позиції.

Протиповітряна оборона такого об’єкта виявилася напрочуд пасивною, а вибухи були настільки потужними, що осколки були виявлені в радіусі двох кілометрів від зони ураження.  За даними Міністерства оборони РФ, було застосовано щонайменше десять ракет і три безпілотні літальні апарати, а за даними місцевої окупаційної влади, унаслідок атаки загинуло 11 осіб і 31 дістала поранення. “Ми підтверджуємо, що було уражено великий десантний корабель і підводний човен, ми не коментуємо засоби, використані для удару”, – заявив тим часом прес-секретар української військової розвідки (ГРУ) Андрій Юсов. За даними журналіста-розслідувача Христо Грозєва, на цьому майданчику мала розміститися майбутня російська програма будівництва морських безпілотників.

Кинджал у живіт

Операція була зухвалою, а завдані збитки – величезними як у військовому, політичному так і в психологічному плані. Унаслідок українського удару було б знищено і виведено з ладу великий десантний корабель “Мінськ” і підводний човен “Ростов-на-Дону”, які в цей час перебували в сухому доці на судноремонтному заводі. Український журнал Defense Express навіть назвав цю подію “першою в історії”, тому що, хоча з лютого 2022 року Україна вже втретє знищує великий російський військовий корабель, вона вперше вражає і топить підводний човен. “Річ у тім, що Україна не має в своєму розпорядженні необхідних можливостей для боротьби з російськими підводними човнами – дуже складною ціллю, що вимагає цілого комплексу засобів – кораблів, літаків, вертольотів і власних підводних човнів, яких в Україні немає”, – нагадує спеціалізоване ЗМІ.

Но что у украинцев есть, так это умение максимально эффективно использовать ограниченные ресурсы.  Перед тим як встромити кинджал йому у черево, у глибині Севастопольської бухти, де кораблі відновлюють свої корпуси, українська армія виколола очі російського флоту. 11 вересня стало відомо, що український спецназ здійснив десантування на надувних човнах на розташовані між Кримом і Одесою газові бурові платформи “Таврія” та “Сиваш”, які росіяни, зі свого боку, називають “вишками Бойка” з моменту встановлення контролю над ними у 2014 році.  Відтоді російська армія використовувала їх як вертолітні майданчики і встановила на них радіолокаційну систему “Нева” для спостереження за північно-західною частиною Чорного моря.

Війна нервів

“Таке враження, що українці все саме так і спланували: спершу рейд спецпризначенців для знищення радарів на платформах, потім комплексний удар безпілотниками і ракетами по Севастополю, – розповідає на Х (ex-Twitter) колишній командувач армією США в Європі Бен Ходжес, радник НАТО з питань логістики. – Це дуже складний підхід, спрямований на те, щоб зробити Крим нестерпним для росіян. Цей контрнаступ – набагато більше, ніж просто наземний наступ, це багатопланова операція: український Генеральний штаб поступово доводить російський Генеральний штаб до сказу”. Крім того, на тлі війни нервів навколо “зернової угоди”, в умовах наближення зими та ймовірності відновлення російських ударів по енергетичних об’єктах Київ ліквідував підводний човен із балістичними ракетами “Калібр” і закладає фундамент своєї присутності в Чорному морі. Радник президента України Михайло Подоляк наголосив на X, що “демілітаризація російського Чорноморського флоту – реальна гарантія довгострокової безпеки регіональних торговельних шляхів і “зернового коридору”.

Командувач ВПС України генерал Микола Олещук відреагував на атаку, привітавши льотчиків, які брали участь у ній, з “відмінною бойовою роботою”, побічно підтвердивши таким чином, що було задіяно авіацію.  На думку низки коментаторів у Києві, для нанесення удару могли бути використані ракети Storm Shadow або Scalp. Полковник запасу Роман Світан, військовий експерт, опитаний “Радіо НВ”, пояснив, що “міг бути використаний широкий спектр озброєнь, враховуючи, що літаки можуть нести практично будь-які ракети, але [українські війська] провели там складну операцію, яка вимагає щонайменше півтора-двох тижнів підготовки”. Оскільки Севастополь розташований усього за 300 км від Одеси, у межах досяжності американських ракет ATACMS, які мають бути поставлені найближчим часом, у Криму незабаром може настати ще більше “червоних світанків”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: