Мішель Гойя: «США досягли успіху у трансформації української армії»

logo_interview_r

Libération, 21 грудня 2022

Автор - Леа Массген Переклад - Олексій Першко

Президент Зеленський цієї середи перебуває у Вашингтоні, зокрема, для отримання нової американської військової допомоги. Надіслані з початку російського вторгнення 20 мільярдів доларів дозволили переламати хід війни, вважає військовий історик Мішель Гойя. Для своєї першої закордонної поїздки з початку російського вторгнення президент Володимир Зеленський, що не дивно, обрав Сполучені Штати, провідного постачальника зброї для України. Мета: переконати свого союзника продовжувати підтримувати його, доки Москва активізує удари по енергетичній інфраструктурі країни. За словами американського високопосадовця, під час візиту буде оголошено про додаткову допомогу Україні у розмірі 2 мільярдів доларів. Для військового історика Мішеля Гойї ця постійна підтримка потрібна для того, щоб дозволити Києву здобути нові перемоги на полі бою.

Чим символічний візит Володимира Зеленського до Вашингтона?

Це його перша поїздка за межі України від початку війни. Вибір Сполучених Штатів невипадковий, оскільки вони були головним союзником Києва протягом багатьох років, особливо з початку вторгнення. Історично цей візит нагадує зустріч у серпні 1941 року між британським прем’єр-міністром Уїнстоном Черчіллем і американським президентом Франкліном Рузвельтом, коли Англія сама протистояла нацистській Німеччині, а остання щойно вторглася до Радянського Союзу.

Якою мірою військова допомога США впливає на стійкість та обороноздатність України перед лицем російського вторгнення?

Військова допомога США вже становить 23 мільярди доларів, або дві третини всієї допомоги, наданої Україні. Сполучені Штати постачають дуже важливе обладнання, зокрема протиповітряну оборону, таку як ракети Stinger або Nasams, а також безпілотники, протирадіолокаційні ракети та безліч транспортних засобів. Зокрема, вони дозволили оновити українську артилерію (з відправкою 140 155-мм гаубиць і 38 реактивних установок), що дозволило врівноважити російську перевагу в цій галузі, зокрема з постачанням 38 реактивних систем залпового вогню Himars, цієї чудо-зброї, яке багато в чому змінило перебіг війни. Зрештою, Сполученим Штатам вдалося перетворити українську армію, колись оснащену колишньою радянською технікою, на змішану армію.

Новий пакет військової допомоги на суму майже два мільярди доларів включає відправку в Україну ракетної системи Patriot. Чи може вона вплинути на перебіг війни?

Це складна і високоефективна система протиповітряної оборони великої та середньої дальності (до 160 кілометрів і близько 40 кілометрів за висотою), яка доповнює список техніки, що вже є в Україні, такої як українські пускові установки ракет С-300, поставлені країнами Східної Європи, німецькі системи Iris -T або французькі зенітні комплекси Crotale. Всі ці системи спочатку призначалися для ураження літаків і гелікоптерів, а потім були вдосконалені для ураження балістичних ракет, крилатих ракет або безпілотників. Це постачання, одночасно стратегічне та символічне, відбулося на тлі того, що в останні тижні Росія примножила удари по українських містах.

Президент Зеленський у вівторок відвідав місто Бахмут на сході України, яке російська армія вже кілька місяців намагається захопити. Яким є нинішній стан фронтів в Україні?

На полі бою російська армія намагається утримувати фронт якомога довше, очікуючи прибуття підкріплення зі 150 000 солдатів, які все ще перебувають у процесі навчання, і які, можливо, могли б дозволити Росії перейти до великомасштабних наступальних операцій у майбутньому. Росія також проводить щотижневу кампанію ракетних та безпілотних ударів по енергосистемі України, намагаючись змусити страждати населення та перешкодити військовій економіці України. Вона має потенціал для реалізації цієї стратегії ще протягом двох-трьох місяців. 

Москва, нарешті, намагається переконати європейську та американську громадську думку, яка найбільше страждає від наслідків енергетичної кризи, припинити надавати допомогу Києву. Мета поїздки Володимира Зеленського до Вашингтона — переконати американців у протилежному. Зі свого боку, українцям потрібні нові перемоги на полі бою, але через погані погодні умови операції сповільнилися.

Українська влада побоюється наступу на Київ на початку 2023 року з боку Білорусі. Чи має російська армія засоби для проведення такої операції?

Президент Білорусії Алєксандр Лукашенко гальмує вступ своєї країни у війну в Україні, що було б дуже непопулярним, тим більше, що його армія не готова до цієї операції. Але Москва продовжує тиснути. Російські війська, які були виведені з Білорусі у квітні, щоб зосередитись на Донбасі, повернулися туди кілька тижнів тому, хоча їхня чисельність невелика. Країна є насамперед навчальною базою. 

Для росіян йдеться про своєрідну диверсію з метою стягнуть максимум українських сил на півночі країни. Імовірність російського чи російсько-білоруського наступу поки невелика, хоча повністю виключати таку перспективу на початку наступного року не можна.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: