«Осадна війна спочатку не була для Росії бажаним варіантом»

logo_interview_r

Liberation, 11 квітня 2022 року

Інтерв’ю Леа Массґен

«Не маючи можливості взяти міста штурмом, росіяни обрали іншу стратегію, – говорить Александер Даунс з Інституту досліджень проблем безпеки та конфліктів у Вашингтоні. – Це набагато більш «дешева» альтернатива з точки зору втрат для атакуючих».

Зображення з Бучі можуть змусити нас очікувати найгіршого для Маріуполя  – взятого в облогу і безжально обстрілюваного російською армією міста, що знаходиться під вогнем з перших днів війни. Понад 150.000 мешканців залишаються замкненими в цьому стратегічному портовому місті, позбавлені їжі, води, опалення та медикаментів. За попередніми оцінками, число погиблих уже склало близько 5.000, “але, враховуючи розміри міста, катастрофічні руйнування, тривалість блокади та силу спротиву, жертвами могли стати десятки тисяч мирних жителів”, – повідомляють представники місцевих влади.

Александер Даунс, директор Інституту досліджень безпеки та конфліктів в Університеті Джорджа Вашингтона, розповідає про переваги осадної війни, куда менш “затратної” в міських умовах, яку Росія веде в Україні.

Чому Росія вчергове вибрала стратегію облогової війни в Україні?

Армія Володимира Путіна не в стані виграти війну шляхом ведення прямих військових зіткнень. Ми переконалися, що російські збройні сили страждають від проблем, пов’язаних із низьким моральним духом, обраною тактикою, попередньою підготовкою та постачанням. Російський президент відверто недооцінив бойову міць української армії, як і всенародного спротиву агресії. Облога міст не розглядалася в якості первоначального варіанта. Але очікувана Путіним швидка та рішуча перемога в результаті перетворилася на довготривалий процес, що й привело його до того самого вибору, який багато інших країн зробили до нього за подібних обставин: бомбардувати мирних жителів у надії зломити їх бойовий дух, примусити міста здатися, і тим самим змусити країну припинити спротив. Ця розроблена їм стратегія вилилася на практиці у руйнування Маріуполя, Миколаєва, Харкова і Чернігова. Всі ці міста підверглися обстрілам артилерії, авіаударам і ракетним атакам. Маріуполь, контроль над яким дозволить Москві створити сухопутний коридор між Кримом і Донбасом, знаходиться у цьому сенсі у найбезвихіднішому положенні.

Росіяни не вперше використовують подібну вєенну тактику…

Так, вони її застосували і раніше, особливо проти Грозного протягом двох чеченських війн. Таку ж саму стратегію вони вибрали і в Україні, чудово розуміючи, що російська армія не здатна брати міста штурмом, що Україна не впаде протягом двох днів, і що президента Зеленського так легко не скинути. Потім вони стали відрізати міста від усіх джерел життєзабезпечення (їжі, ліків і, у першу чергу, зброї та боєприпасів) і намагатись знищити населення голодом і бомбардуваннями.

Які військові переваги облогової війни?

Осадні боєві дії набагато менш затратні порівняно до міських боєвих дій, які є більш складними для атакуючих і приводять до великих втрат. Російські війська мають велику кількість бронетехніки (багато танків, боєвих броньованих машин, самоходної артилерії тощо) І змушені переміщатися дорогами, але при цьому в українців є багато протитанкових засобів. Також у містах досить нескладно влаштувати пастки та засідки. Здійснюючи ж обстріли з відстані, ви помітно зменшуєте втрати.

А недоліком подібної тактикою є те, що вона вимагає часу, а тому помітно вповільнює просування військ. Росіяни лише неглибоко проникли на українську територію і застрягли за межами багатьох міст. В облоговій війні також загтнуло багато мирних жителів, що посилило міжнародний протест проти дій Росії та ще більше мобілізовало Захід на підтримку України.

Чи здатна українська армія битися з російським мастодонтом?

У по справжньому ізольованих містах, таких як Маріуполь, українська армія вже не здатна поповнювати свої втрати у живій силі і боєприпасах. Їжи також не вистачає. У подібних випадках міста, ймовірно, у кінцевому підсумку здадуться. І хоча бомбардування і завдають величезної шкоди, голод і хвороби з часом можуть стати ще більш ефективною зброєю.

Більш великі міста, які не оточені повністю, можуть чинити більший опір, оскільки вони можуть продовжувати поповнюватися за рахунок цивільних осіб і вояків. Але, як ми вже бачили у цій войні, українці так просто не здадуться. Навіть у практично повністю зруйнованому Маріуполі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: