Постачання важкого озброєння: союзники переходять до серйозних аргументів

logo_podii

Libération – четвер 21 квітня 2022

Автор: Марґо Дав’є

Рішення Заходу направити в Україну зброю на кілька мільярдів доларів знаменує собою поворотний момент у наданні міжнародної допомоги. Зараз, коли починається вирішальна битва за Донбас, міжнародна дипломатія приймає рішення направити в Україну важче озброєння, ніж постачалося раніше, що знаменує собою явну зміну ставлення до військової підтримки.  У вівторок основні західні союзники, включно з Францією, зустрілися в режимі відеоконференції з ініціативи глави американської держави Джо Байдена. Президент Європейської ради Шарль Мішель, який був присутній на зустрічі, заявив у середу – цього разу з Києва, – що ЄС «зробить усе можливе» для перемоги України. Поки що ця заява не викликала будь-яких подальших конкретних роз’яснень, хіба що прес-секретар Білого дому підтвердила єдність у думках Сполучених Штатів та їхніх союзників: «Так, президент Байден та європейські лідери (…) говорили про надання більшої кількості боєприпасів та засобів захисту». Не уточнюючи, чи малося на увазі лише доповнення до допомоги, вже наданої Вашингтоном, або йшлося про подальше розширення вже взятих на себе зобов’язань.

У понеділок Сполучені Штати дійсно оголосили про відправку додаткової допомоги у розмірі 800 мільйонів доларів (740 мільйонів євро), менш ніж через тиждень після того, як вони вже взяли на себе зобов’язання доставити вантаж на ту саму суму, до складу якого входить важка техніка: бронемашини , гаубиці, артилерія та гелікоптери. У вівторок офіційний представник Пентагону Джон Кірбі уточнив, що Україна вже одержала частину першої партії. Чи малися на увазі готові винищувачі (апріорі Міг-29 російського виробництва) чи просто запчастини? Вже кілька днів в офіційних заявах для опису допомоги українській армії використовується навмисне двозначна, навіть суперечлива термінологія. Для того, щоб ніхто не відчував себе справді ошуканим щодо отримання та призначення наданого озброєння.

За даними американського каналу NBC News, друге постачання має включати більше артилерії, а також десятки тисяч снарядів. Таким чином, Сполучені Штати відправлять за кілька днів допомогу у розмірі 1,6 мільярда доларів, що приблизно еквівалентно вже наданій ЄС сумі, яка становить 1,5 мільярда євро.

У середу Норвегія слідом за Сполученими Штатами докладно розповіла про своє більш несподіване постачання: пускові установки «Містраль» французької розробки з сотнею зенітних ракет дуже малої дальності. «Це сучасна та ефективна зброя, здатна принести велику користь», – заявив міністр оборони Норвегії Бьорн Арільд Ґрам.

Хоча поставки зброї в Україну здійснюються щодня з початку російського вторгнення, вони залишаються вкрай обережними. Дійсно, країни-донори побоюються виявити себе явними союзниками, а також виставити напоказ уразливі місця України. 15 квітня американська щоденна газета The Washington Post повідомила, зокрема, що Кремль надіслав офіційну двосторінкову дипломатичну ноту Сполученим Штатам та всім їхнім союзникам з метою відмовити їх від продовження поставок. Автори статті вважають, що західна участь «підлила олії у вогонь» і може мати «непередбачені наслідки». Як повідомляє російське інтернет-видання Gazeta.ru, Дума розглядає можливість завдання попереджувальних ударів по Україні з метою саботування поставок західних озброєнь.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: