Постачання зброї, санкції проти Росії: ЄС-27 у бойовому порядку підтримують Україну

logo_podii

Побувавши в Лондоні та Парижі в середу, президент Володимир Зеленський у четвер був у Брюсселі та виступив перед депутатами Європарламенту перед участю в саміті ЄС-27.

Libération, 10 лютого 2023 року

Автор - Жак Катрмер Переклад - Олексій Першко

Володимир Зеленський не приховував своїх емоцій з приводу захопленого прийому, який надали йому євродепутати в четвер уранці в Брюсселі. Це був перший виступ президента України у плоті (він уже кілька разів виступав по відеоконференції) перед представниками 27 країн Європейського Союзу, до якого він сподівається вступити якомога швидше. 

“Ми захищаємося від найбільш антиєвропейської сили в сучасному світі. Ми захищаємо себе, ми захищаємо вас”, тому що якщо “Україна впаде, то ваш спосіб життя […] зникне”, – попередив український президент. І зараз мало хто сумнівається в цьому, про що свідчить масова підтримка громадської думки, а тепер і всіх європейських урядів (крім Угорщини). Згодом останні відмовилися від спроб пощадити Росію, країну, яку не можна “принижувати”, як уже давно повторював Еммануель Макрон. Перед від’їздом до Києва Володимир Зеленський завершив своє європейське мінітурне, що розпочалося в середу з Лондона, а потім Парижа, де він вечеряв із главою французької держави та канцлером Німеччини Олафом Шольцем, прийомом глав 27 держав та урядів. Усі – крім Віктора Орбана з Угорщини – аплодували йому перед зустріччю на надзвичайному саміті, присвяченому європейській відповіді на американський закон про зниження інфляції.

Прихильність мирному плану

Серія дипломатичних зустрічей, що розпочалася 3 лютого в Києві із саміту ЄС-Україна і закінчується цією поїздкою до Брюсселя, є успіхом для Зеленського. Уперше європейці, крім обіцянки ухвалити десятий пакет санкцій проти Росії до 24 лютого, першої річниці війни, заявили про свою підтримку мирного плану, представленого українським президентом у листопаді на саміті G20 на Балі. У своїх висновках 27 країн вважають, що “досі Росія не продемонструвала реальної готовності працювати над досягненням справедливого і міцного миру” і тому підтримують “формулу миру президента Зеленського”. Зокрема, план із десяти пунктів вимагає, як неодмінну умову мирного договору, виведення всіх російських військ та інших збройних формувань із міжнародно визнаних кордонів України, включно з усім Донбасом і Кримом. Він також закликає до переслідування воєнних злочинів, злочинів проти людяності та геноциду, скоєних російськими військами, у Міжнародному кримінальному суді в Гаазі, а також до створення спеціального трибуналу для засудження злочину “агресія”, що є єдиним способом притягнення до відповідальності Владіміра Путіна. На майбутнє Зеленський пропонує організувати “міжнародну конференцію для закріплення ключових елементів повоєнної архітектури безпеки, включно з гарантіями для України”, яка передбачатиме підписання “Київського пакту безпеки”. Це документ, складений у вересні групою експертів під керівництвом колишнього генерального секретаря НАТО Андерса Фога Расмуссена, в якому пропонується створити альтернативу Атлантичному альянсу: групу країн, до якої можуть увійти США, Великобританія, Канада, Польща, Італія, Німеччина, Франція, Австралія, Туреччина або скандинави, яка зобов’язується підтримати українську армію, щоб запобігти подальшій агресії. 

Навіть літаки повинні послідувати

Таким чином, остаточно подолано двозначність, яку підтримували такі країни, як Німеччина і Франція. Відтепер усі знають, що миру не буде, доки російську армію не буде розбито на полі бою, а господар Кремля не постане перед судом. Володимир Зеленський в інтерв’ю le Figaro від 9 лютого про коливання Еммануеля Макрона вважає, що він “змінився”. І цього разу він змінився по-справжньому. Зрештою, саме він відкрив двері для поставок танків [поставивши легкі танки AMX 10-RC у січні, прим. ред.] Він також підтримав заявку України до ЄС [у червні].  Я думаю, що це був справжній сигнал”.

Ця рішучість ЄС-27 допомогти Україні перемогти Росію може бути відображена тільки в збільшенні поставок зброї: за важкими танками, які повинні прибути на поле бою найближчими днями, повинні послідувати ракети дальнього радіусу дії, здатні знищити логістичні лінії в Росії – які США вже зобов’язалися поставити – і навіть літаки. ЄС-27 готові “надати нам необхідну підтримку, включно з винищувачами”, сказав Зеленський на своїй пресконференції. Вночі Еммануель Макрон заявив, що він “абсолютно не виключає” постачання бойових літаків Україні, віддаючи перевагу, однак, відправці “кориснішої” і “швидшої” зброї,  адже згадане озброєння (винищувачі – прим.перекл.) не може “за жодних обставин” бути поставлене “найближчими тижнями”, тому що вимагає виробництва і доставки. Як ніколи раніше, Захід сповнений рішучості не залишити Путіну виходу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: