Продовольча криза: Зернові все ще чекають в українських портах

logo_analitika

Libération, 28 липня 2022

Авторка: Неллі Дідло   Переклад – Олексій Першко

Підписана 22-го липня угода з Росією – а багато хто з експертів сумніваються, що вона протримається довго – все ще не набула чинності через проблеми з безпекою та страхуванням. Через тиждень після підписання угоди щодо зерна північний захід Чорного моря залишається безнадійно порожнім. 22-го липня у Стамбулі росіяни та українці домовилися про створення безпечних коридорів, якими вантажні судна змогли б нарешті дістатися недоступних з початку війни українських портів і вивезти мільйони тонн зерна, які чекають в елеваторах. Незважаючи на те, що ракета вдарила по Одесы менш ніж через добу після укладення угоди, в українців все ж таки спочатку була надія, що перші кораблі зможуть рушити вже 25-го липня. Але дні минають, а вантажні судна так і залишаються біля причалів. Поки що йдеться про перший караван, який може вийти в море ще до кінця цього тижня.

Поступово прояснюються деталі організації цього морського коридору. Очікується, що корабель Міністерства інфраструктури України очолить караван і проведе судна через заміновані води – принаймні частина мін має бути знята чи знешкоджена. Координаційний центр у Стамбулі, офіційно запущений у середу, буде віддалено контролювати рух суден у тих українських портах, що підпадають під дію договору. Таких портів три: Одеса, Чорноморськ (на південному заході від Одеси) та Південний (на північному сході). За даними ВМС України, співробітники цих портів знову вийшли на роботу в середу.

Автомобільним транспортом, потягами або через невеликі дунайські порти

З лютого у цих портах пришвартовано близько тридцяти вантажних суден, більшість із яких можуть перевозити зернові. Але щоб вийти в море з вантажем, потрібна страховка, ціни на яку з війною злетіли до небес. За словами українського депутата Лариси Білозір, сьогодні страхувальна вартість становить близько 200 доларів (приблизно стільки ж євро) за тонну товару для кораблів, що залишають Україну, порівняно з 30 до війни. Київ вступив у прямі переговори з Лондоном, де базується більшість світових компаній із морського страхування, і, як повідомляється, у середу було досягнуто згоди з Lloyd’s про гарантування договорів страхування.

Для України експорт зернових морем має вирішальне значення. З моменту встановлення російської блокади 24-го лютого країна щосили намагалася експортувати зерно автомобільним і залізничним транспортом або ж через невеликі порти на Дунаї, але ці обсяги непорівнянні з довоєнними, коли сільськогосподарська продукція становила 10% ВВП країни. Експорт упав зі щомісячних 5-7 млн ​​тонн до максимум 1,5 млн. З моменту укладення розрахованої на чотири місяці угоди з Росією Київ розраховує вивезти з країни від 15 до 20 мільйонів тонн зерна.

Нерівноцінна вигода

Час підтискає. Збір нового врожаю вже розпочався, а місць для його зберігання не вистачає. Елеватори досі наповнені торішнім зерном, і російська армія не соромиться завдавати по них ударів. «Якщо не розблокувати експорт, український ринок впаде. Обсяг виробленого зерна втричі перевищуватиме національні потреби», – попереджає фахівець із сільськогосподарських ринків Чорного моря Андрій Сизов в інтерв’ю новинному сайту Meduza, що базується в Латвії.

Але якщо інтереси України у доведенні угоди до успішного завершення очевидні, то залишається без реальної відповіді інше важливе питання: що від зняття блокади у Чорному морі виграє Москва? Росіянам вдалося домогтися від Туреччини та ООН зобов’язань з огляду ними вантажів, що направляються в українські порти, для гарантування факту, що вони не містять озброєння, але вигода від цього невелика. «Проте водночас кілька російських банків можуть виграти від такої угоди, оскільки їхні активи можуть бути частково розморожені Європейським Союзом з метою уникнення прострочених платежів за сільськогосподарську продукцію. Серед них банк «Росія», який належить друзям Путіна, і «Промсвязьбанк», що використовується російським оборонним сектором» – зазначає Олександра Прокопенко у своїй доповіді для Центру Карнегі. На думку Андрія Сизова, Росія і в цьому випадку мало що отримає: Київ від зняття блокади виграє набагато більше, ніж Москва. Тому мені здається, що ця угода довго не триватиме – у Кремля немає жодних причин допомагати Україні».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: