Північний потік. Дрони, водолази, міни: як можна здійснити диверсію на підводному газопроводі?

logo_analitika

Libération, 28 вересня 2022

Авторка: Ала Кодмані Переклад – Олексій Першко

Причина витоків на «Північному потоці-1» та «Північному потоці-2» викликає багато питань, а синхронність подій виключає технологічну аварію чи нещасний випадок. Безпрецедентні вибухи, спричинені витоками газу на двох газопроводах «Північний потік-1» та «Північний потік-2» на дні Балтійського моря, викликають конкретні технічні питання, дати відповіді на які поки що не можуть навіть фахівці. Однак, діючи шляхом виключення, різні гіпотези можуть бути виключені або продовжувати розглядатися. Насамперед було виключено можливість техногенної аварії через одночасність трьох витоків після двох вибухів на двох надійно прокладених по морському дну газопроводах на глибині близько 70 метрів. Кожен з них має сталеву стінку товщиною понад 4 сантиметри, яка додатково посилена 11-сантиметровим шаром бетону, внаслідок чого вага кожної секції становить понад 20 тонн.

Підводний човен малоймовірний

Отже, на думку експертів, те, що трапилося, є або навмисною акцією, або ж диверсією із застосуванням вибухових речовин. Розглядалася версія операції, проведеної бойовим підводним човном. Усі три виявлені витоки знаходяться у міжнародних водах, де має можливість переміщатися будь-який військово-морський флот, але водночас у районі, який десятиліттями перебуває під пильним наглядом, зокрема з боку НАТО. «Російський флот має найбільший у світі парк шпигунських підводних човнів. Але вони базуються в Арктиці. І навіть якщо технічно вони мають можливість дістатися трубопроводу на Балтиці, це здається малоймовірним», – заявив незалежний військово-морський аналітик Х.І. Саттон, який у вівторок увечері у Твіттері виділив кілька фактів, поки що утримавшись від висновків на цьому етапі. Більше того, за словами британського військового джерела, яке цитує The Guardian, підводний човен є непридатним для такої місії. Балтійське море в цих місцях недостатньо глибоке, його глибина рідко досягає позначки понад 100 метрів. Тож підводні човни могли б бути легко виявлені.

Підводні дрони або бойові водолази

Найбільш правдоподібною гіпотезою могла б стати версія використання бойових водолазів, які й заклали на трубопроводах вибухівку. «Версія водолазів є цілком імовірною», – стверджує Х.І. Саттон з огляду на факт розташування витоків поблизу датського острова на глибині 70 метрів. Однак, згідно зі спеціалізованим сайтом Plongée-infos.com, занурення на подібну глибину явно не під силу дайверам-аматорам або навіть дайверам-спортсменам. Там стверджується: «Необхідна точна і ретельна підготовка», ймовірно, військова. «Це дуже важко. Пошкодження двох газопроводів на дні моря – серйозне завдання, тому не виключена можливість організації подібного на державному рівні», – зазначає професор берлінської Hertie School Лайон Фірт (Lion Firth), якого цитує AFP. Неявно відкидаючи можливість терористичного акту, він зазначає, що на таке здатна добре підготовлена ​​армія. У цьому сценарії диверсанта-підводника вибухові пристрої могли бути встановлені з замаскованого під торговельне спеціально обладнаного судна – можливо кілька днів або тижнів тому – а потім підірвані дистанційно.

Інша ймовірна гіпотеза стосується підводних дронів. «Такий апарат запускається з підводного човна, який може залишатися за кілька морських миль від мети» – пояснює високопоставлений французький військовий чиновник, якого цитує AFP. – «Вона [субмарина] запускає свій дрон-міну, що рухається зі швидкістю близько десяти вузлів дуже близько до морського дна. Мета нерухома, тож подібна операція не є надмірно складною». Теза про дрон підтверджується і звітом, опублікованим у понеділок увечері норвезьким Управлінням з нафтової безпеки (Petroleum Safety Authority Norway). «Було помічено кілька безпілотників невідомого походження, які літали в районі розташування принаймні шести нафтових платформ», – зазначає норвезьке відомство. «Ці безпілотники є небезпекою і можуть бути використані для керованих атак», – додає воно з метою застереження нафтових компаній, закликаючи їх бути пильними.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: