Підозріла епідемія смертей російських олігархів

logo_podii

Libération – вівторок, 26 квітня 2022

Автори: Анаїс Моран та Нільс Сабен

З початку року кілька російських бізнесменів та членів їхніх сімей було знайдено мертвими. Підозріло схожі кончини. Загадкова серія як похорон, так і низки смертей серед російської олігархії з початку війни в Україні. Згідно з інформацією, зібраною американським журналом Newsweek та опублікованою 22 квітня, протягом останніх тижнів за нез’ясованих та інтригуючих обставин були знайдені мертвими шестеро впливових російських бізнесменів, що спеціалізувалися на енергетичному секторі. І якщо зовні ці смерті мають усі ознаки сімейних вбивств та самогубств, короткі проміжки між ними та подібність обставин викликають певні питання. Остання трагедія пов’язана з мільйонером Сєрґєєм Протосєнею, колишнім керуючим директором російського газового гіганта “Новатек”, якого 19 квітня знайшли повішеним на власній віллі на узбережжі Коста-Брава в іспанському Льйорет-де-Мар. Поруч лежали закривавлені сокира та ніж. У будинку було виявлено тіла його дружини та дочки з колото-різаними ранами.

Наразі все досить туманно, й іспанська поліція поки що не виключає жодної з можливих ​​версій. Чи сам 55-річний росіянин власноручно вбив своїх дружину та доньку перед самогубством? Чи сім’ю вбив хтось інший, а злочин було інсценовано? Сєрґєй Протосєня майже двадцять років пропрацював у серці системи «Новатека», найбільшого приватного виробника природного газу в Росії, що зараз перебуває під санкціями США. «На жаль, у ЗМІ з’явилися спекуляції на цю тему [гіпотеза маскування потрійного вбивства, прим. ред.], але ми переконані, що всі вони не мають жодного відношення до дійсності», – рішуче заявлено у прес-релізі компанії «Новатек» 21 квітня.

Закриті зсередини. Смерть російського олігарха викликає багато питань, оскільки має дивну схожість зі смертю Владіслава Аваєва, в минулому кремлівського чиновника Владіміра Путіна і колишнього віце-президента Газпромбанку, фінансового підрозділу енергетичного гіганта Газпром (що також фігурує на початку списку компаній, підданих санкціям). 18 квітня мертве тіло цього 51-річного чоловіка було також знайдено поряд із зрешеченими кулями тілами його дружини та дочки. Ряд ЗМІ, у тому числі британська Daily Mail, повідомляють, що «смертоносні постріли були зроблені з особистого пістолета Аваєва» у зачиненій зсередини московській квартирі сім’ї.

Але, знову-таки, чуток про точні обставини трагедії ходить безліч – одна з висунутих ЗМІ версій припускає, наприклад, що заможний  банкір виявив позашлюбний зв’язок своєї дружини, – і всі гіпотези й досі розглядаються слідством. Особливо в контексті війни в Україні та високої напруженості в лавах російської олігархії, затиснутої між західними санкціями та особистими позиціями, лояльністю та зрадою по відношенню до Кремля та стрімкою підозрілою вервицею смертей серед її членів.

Майже місяць тому, 24 березня, 43-річного мільярдера Васілія Мєльнікова було знайдено мертвим у своєму будинку в Нижньому Новгороді, шостому за величиною місті Росії. Його дружина та двоє їхніх дітей були вбиті внаслідок отримання множинних ножових поранень. Улюблена слідчими версія припускає, що олігарх також убив свою сім’ю, перш ніж вчинити самогубство з фінансових причин. Васілій Мєльніков був головою фармацевтичної фірми “МедСтом”, постачальника обладнання для приватних медичних установ. «Бізнес мільярдера опинився на межі краху через санкції, введені проти країни-агресора [Росії, прим. ред.] після її масштабного вторгнення в Україну», – повідомляє українське ЗМІ Главред. Сусіди та родичі, опитані російською газетою «Комерсант», «на 100% виключають» подібне стосовно до цієї дружньої, «зразкової та безконфліктної» сім’ї. Друга гіпотеза ґрунтується на уявленні про «можливе вбивство через конфлікт з колишнім діловим партнером», без жодних пояснюючих уточнень.

28 лютого, через чотири дні після початку вторгнення російських військ в Україну, 66-річного російського магната українського походження Міхаіла Вотфорда також знайшли мертвим – повішеним у своєму гаражі на південному заході Лондона. Місцева влада назвала цю смерть «незрозумілою» і наразі відмовилася підтвердити незаперечність самогубства. Вотфорд заробив свій статок на нафті та газі ще за часів розпаду Радянського Союзу, перш ніж побудувати власну імперію нерухомості у Великій Британії. Це не перша смерть олігарха в країні за дивних обставин. У 2014 році Боріса Березовського знайшли у ванній особняку у Беркширі. Слідство залишило «відкритим» висновок про обставини його смерті, вважаючи, що воно не може категорично і безсумнівно визнати версію самогубства і виключити можливість насильницької смерті.

Зразкова сім’я. Наступного дня після початку російського вторгнення в Україну мертве тіло 61-річного заступника генерального директора казначейства «Газпрому» Алєксандра Тюлякова було аналогічно виявлено повішеним у гаражі його будинку в Лєнінському районі під Санкт-Петербургом – вотчині привілейованих членів керівництва цієї транснаціональної корпорації. Як повідомляє незалежна російська «Новая газета», на момент прибуття служби безпеки «Газпрому» на місці загибелі вже працювали медико-правові фахівці. Тоді останніми було прийнято рішення негайно вигнати з місця злочину всіх, включаючи журналістів і поліцію.

Першою жертвою цієї «чорної серії» називають Лєоніда Шульмана, начальника транспортного відділу компанії “Газпром”. Високопоставлений керівник, як і Тюляков, теж мешкав у розкішному особняку Лєнінського району. Його смерть датується 30 січня – майже за місяць до початку війни в Україні. 60-річний чоловік перебував на лікарняному із травмою ноги. Імовірно, він наклав на себе руки у своїй ванній. Передсмертна записка лежала поряд із його тілом.

Кількість цих схожих на самогубства смертей «здається дещо підозрілою», як зазначається у звіті польського аналітичного центру «Варшавський інститут». Гжегож Кучиньскі, директор євроазіатської програми «Варшавського інституту», задається питанням: «Щоразу виникають серйозні підозри, що всі ці смерті могли бути інсценовані, щоб виглядати як самогубства. Але хто міг би це зробити і навіщо»?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: