“Солідарність з українським народом”

logo_podii

“Наша країна не зануриться у темряву”: обіцянки Україні надходять на міжнародній конференції в Парижі

Libération, 13 грудня 2022 року

Автор - Люк Матьє Переклад - Олексій Першко

Зосередивши увагу на питаннях енергетики, водопостачання, продовольства, охорони здоров’я і транспорту, Паризька конференція збирає майже 1 млрд євро для підтримки країни, що перебуває у стані війни з Росією. Після Берліна в жовтні, Лугано в липні і Варшави у квітні настала черга Парижа провести у вівторок конференцію на підтримку України. Очікувалося, що представники 46 держав і 24 міжнародних організацій допоможуть українцям пережити зиму в країні, де вимкнення води та електрики стали нормою, і підготуватися до реконструкції, вартість якої вже оцінюють у кілька сотень мільярдів євро. “Росія, чия слабкість у військовому плані стала всім очевидною, обрала цинічну стратегію, спрямовану на знищення цивільної інфраструктури, щоб поставити Україну на коліна”, – заявив Еммануель Макрон на відкритті конференції. – Москва діє боягузливо, щоб сіяти жах серед мирного населення, намагатися зруйнувати тил через неможливість утримати фронт”.

Питання виживання

Останніми місяцями російські війська відступили як на сході, так і на півдні, де в листопаді вони залишили Херсон, єдиний обласний центр, захоплений від початку вторгнення 24 лютого. Але з жовтня вони збільшили кількість обстрілів електростанцій, водопровідних і теплових мереж. За даними уряду України, пошкоджено понад 50% енергетичної інфраструктури країни. “Відновлення їх має першорядне значення. Ми вступили в зиму з мінусовою температурою, для багатьох українців це питання виживання”, – пояснює Жако Сільє, представник Програми розвитку ООН в Україні. Конференція в Парижі зосереджена на п’яти питаннях: енергія, вода, продукти харчування, здоров’я і транспорт. Франція оголосила про нову допомогу в розмірі 76,5 млн євро, що включає, зокрема, відправлення в січні 63 нових електрогенераторів, кожен з яких може постачати електрику в дюжину будинків, і кількох трансформаторів. Це на додаток до 200 мільйонів євро, виділених від початку війни, з яких майже 50 мільйонів ще не витрачено. За даними Всесвітнього інституту економіки в Кілі, до паризької конференції Франція посідала лише 10-те місце серед спонсорів гуманітарної допомоги для України (і 26-те місце у відсотках від ВВП), набагато поступаючись США, Великій Британії, Німеччині або Канаді. 

Екстрена і “довгострокова”

Виступаючи в режимі відеоконференції, президент України Володимир Зеленський припустив, що Україні потрібна екстрена допомога в розмірі 800 мільйонів євро, щоб пережити зиму. “Наша енергосистема потребує щонайменше до закінчення опалювального сезону екстреної допомоги від європейської енергосистеми, тобто імпорту електроенергії з країн ЄС в Україну”, – сказав він. До полудня учасники конференції зобов’язалися пожертвувати майже мільярд євро, оголосила на прес-конференції глава французької дипломатії Катрін Колонна. Із цієї суми 415 мільйонів буде виділено на енергетичний сектор, 25 мільйонів – на водний, 38 мільйонів – на продовольчий, 17 мільйонів – на охорону здоров’я і 22 мільйони – на транспорт, а решту 493 мільйони все ще не розподілено.

“Наша країна не зануриться в темряву”, – заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, який перебував у Парижі. – Ми вдячні всім країнам, які залишаються нашими союзниками в ці темні часи.”

Також очікувалися заяви про відновлення країни. Потреби величезні. Лише за період від початку війни до початку червня Світовий банк оцінив їх у 350 мільярдів доларів. Економіка країни, яка скоротилася більш ніж на 30%, виснажена. За даними Єлисейського Палацу, у вівторок близько 500 французьких компаній були запрошені “інвестувати в довгостроковій перспективі”.Під час недільної бесіди з Володимиром Зеленським президент Макрон запевнив його, що “Україна зможе розраховувати на підтримку Франції, доки її суверенітет і територіальна цілісність не будуть повністю відновлені”. 3 грудня його заяви про “гарантії власної безпеки”, які мають бути надані Росії після закінчення війни, викликали уїдливі коментарі з боку представників влади України та багатьох союзників Франції. Вимушений відреагувати, Еммануель Макрон за кілька днів попросив “не створювати протиріч там, де їх немає”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: