Україна: чи передбачено законом покарання до п’ятнадцяти років позбавлення волі для громадян-«колабораціоністів», які отримують російську гуманітарну допомогу?

logo_checknews

Libération, 19 серпня 2022

Автори: Александр Орн та Флоріан Гутьєр 

Переклад – Олексій Першко

Ви запитуєте нас про достовірність переданої 16-го серпня українським ЗМІ Kyiv Independent інформації у двох розміщених у Twitter повідомленнях: «Отримання та розподіл російської гуманітарної допомоги на окупованих територіях вважається колабораціонізмом. Закон про колабораціонізм набув чинності 16-го серпня. Відповідно до цього закону акти колабораціонізму каратимуться терміном до 15 років позбавлення волі. За словами речника МВС Альони Матвєєвої, людина може бути засуджена за заклик підтримувати російських військових, за отримання або роздачу російської гуманітарної допомоги або за надання Росії інформації про українську армію».

Ці твіти були поширені – особливо в прокремлівських сферах – акаунтами, що засуджують криміналізацію Києвом надання гуманітарної допомоги.

«Прекрасне нагадування про те, що головний ворог київського режиму – сам український народ», – проголошує, зокрема, російський Telegram-канал із десятками тисяч підписників. – «Якщо хтось просто залишиться живим, він таким чином уже є противник режиму: отримувати їжу – це вже злочин»!

Однак у тексті, що викликав суперечки, не згадується питання російської гуманітарної допомоги.

Закон проти актів колабораціонізму набув чинності вже п’ять місяців тому. На початку березня 2022-го року український парламент проголосував за кілька поправок до законодавчих актів з метою «встановлення кримінальної відповідальності за колабораціоністську діяльність». Проголосовані у березні тексти передбачали різні покарання для осіб, які беруть участь «у передачі матеріальних засобів незаконним збройним чи воєнізованим формуванням на тимчасово окупованій території та/або збройним чи воєнізованим формуванням держави-агресора», а також для тих громадян, хто братиме участь у цих озброєних формуваннях. Покарання також передбачалися для осіб, які здійснюватимуть «економічну», «політичну» чи «інформаційну» діяльність «у співпраці з державою-агресором», або ж для тих, хто обійматиме адміністративні посади «у новостворених структурах на тимчасово окупованій території» .

9-го серпня було запропоновано новий проект поправок до закону, з яким можна ознайомитися в Інтернеті. Він спрямований на краще кваліфікування дії, що інкримінуються. Цей новий текст пояснює, зокрема, той факт, що лише «добровільні» акти колабораціонізму можуть переслідуватись у судовому порядку. Наприклад, громадяни, які були б змушені торгувати з окупантами для отримання коштів на існування, не могли бути звинувачені. Однак, згідно з критичною думкою щодо цього законопроекту, нові формулювання, що використовуються, залишаються надто неточними, і текст закону, можливо, доведеться переглянути. Про намір точніше кваліфікувати факти «колабораціонізму» 10-го серпня у пресі заявила віце-прем’єрка Ірина Верещук. Сам цей текст ще не пройшов голосування.

На сьогоднішній день згідно текстів, з якими ознайомився CheckNews, в жодному документів, що мають відношення до еволюції закону про колабораціонізм, як і в березневому тексті, прямо не згадується питання про отримання або розподіл російської гуманітарної допомоги. Навпаки, схоже, що нинішні дебати скоріше спрямовані на те, щоб обмежити сферу дії закону актами безперечно активної співпраці.

Заява, яка має проілюструвати застосування закону «у кожному конкретному випадку»?

Таким чином, якщо передана Kyiv Independent інформація не відноситься до тексту закону, який нещодавно набув чинності, то вона все ж таки не взята з нізвідки. Повідомлення ЗМІ ґрунтується на коментарях прес-секретаря МВС Альони Матвєєвої, зроблених 16-го серпня під час прес-брифінгу – у перекладі CheckNews: «Ми не можемо застосовувати закон однаково у всіх випадках», – пояснила прес-секретар. – «Людина, яка просто працює перукарем, наприклад, на тимчасово окупованій території, не переслідуватиметься. Причини [співпраці з окупантом] повинні визначатись у кожному конкретному випадку».

В решті прес-брифінгу (який можна переглянути на YouTube) Альона Матвєєва ілюструє свою точку зору, посилаючись на факти малої тяжкості і набагато серйозніші дії: «Що стосується вироку [винесеного] за [злочин] колабораціонізму, знову ж таки, то не існує єдиного терміну чи заздалегідь визначеного вироку для всіх можливих випадків. Кожен випадок розглядається окремо. Наприклад, якщо людина закликала [громадськість] підтримати військових Російської Федерації, або надала їм якусь інформацію, або взяла гуманітарну допомогу і роздала її [мається на увазі її прийняття для перерозподілу, а не для власного споживання, прим. ред.], це [вид] покарання, яке може полягати у забороні обіймати певні посади на певний строк; а у випадках більш серйозної провини, коли колабораціоністська діяльність вплинула на… наприклад, хтось втратив життя в результаті колабораціоністської діяльності цієї особи – покарання буде більш серйозним і навіть призвести до довічного ув’язнення.

Тому Альона Матвєєва чітко заявила, що «отримання» гуманітарної допомоги з метою її «роздачі» карається законодавчо, і, отже, подібна практика розцінюватиметься як діяльність, яка тягне за собою кримінальну відповідальність. Тут слід зазначити, що закон не спрямований проти простого отримання гуманітарної допомоги, як це іноді транслюють опоненти Києва.

Але навіть з урахуванням цього нюансу в жодному із законодавчих текстів, з якими нам вдалося ознайомитися, не згадується питання про прийом чи розподіл гуманітарної допомоги. Це підтвердили CheckNews у посольстві України у Франції. На запитання CheckNews через посольство України на момент цієї публікації МВС країни ніяк не прокоментувало висловлювання свого офіційного представника. Редакція Kyiv Independent, до якої ми також звернулися, не надала нам жодних уточнень щодо своїх заяв.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: