Французькі привиди російського “Двійника”

FUM_KT_propaganda

Як відомо, Росія веде війну проти України не лише за допомогою всіх видів зброї, а й із використанням дезінформації. Розповідаємо, як це робиться на прикладі однієї із найбільших французьких газет Libération.

Структури, які займаються інформаційними маніпуляціями, не мають літніх канікул. Операція “Doppelgänger” (“двійник” німецькою мовою), за якою стоїть Росія, триває вже більше року. За даними французького урядового агентства Viginum, що займається виявленням іноземного цифрового втручання, слідом за газетами Le Monde та Le Figaro, з липня 2023 року об’єктом інформаційних маніпуляцій став сайт третьої за тиражністю газети Франції Libération. З середини липня Viginum виявив кілька веб-сторінок, що копіюють макет сайту Libération та розміщені в мережі з використанням доменних імен, дуже схожих на офіційний сайт видання, з метою обману користувачів Інтернету: спочатку “Libération [.]ltd”, який швидко став недоступним, потім “Libération [.] wf”. Матеріали, що публікуються, стосуються не лише війни в Україні, а й кризи в Нігері або стану французького сільського господарства.

Заголовки (на ілюстрації) говорять самі за себе: “Воюючи за Україну, Франція втратила власну свободу”, “Африканці погрозили Макрону пальчиком”, “Чи збираються французи слідувати “африканській” дієті?”, “Світ вибрав путіна” або “Люди проти Володимира Зеленського”.

На даний момент, за даними журналістки Libération Амаель Гітон, в Інтернеті розміщено не менше шести фальшивих статей з її газети, поширення яких підтримується двадцятьма фальшивими аккаунтами в Х. Узурапції графічної айдентики зазнали також сайти інших французьких видань, таких як la Croix, le Point и le Parisien

Подібні дії РФ – далеко не новина: активність дезінформаційної кампанії”Doppelgänger” була помічена та задокументована торік бельгійською неурядовою організацією EU Disinfolab та дослідницькою групою DFRLab, пов’язаною з американським аналітичним центром Atlantic Council. Автори цієї кампанії діють двояко: створюються сайти в дусі Reliable Recent News (“Надійні останні новини”), що розповсюджують помилковий або оманливий контент і підробляють ресурси існуючих ЗМІ та установ шляхом копіювання їх веб-макетів і купівлі доменних імен, дуже схожих на оригінали (цей прийом відомий як typosquatting). Надалі контент із цих ресурсів транслюється через соціальні платформи.

Слід зазначити, що останні теж не сидять склавши руки. Так, у вересні 2022 року компанія Meta заявила про видалення понад 700 сторінок та понад 1 600 акаунтів, пов’язаних із цією мережею. Через два місяці каліфорнійська компанія зв’язала ці сторінки та акаунти з двома російськими компаніями – маркетинговим агентством ASP і технологічною компанією Struktura, які регулярно працюють на державні органи своєї країни.

Особи, які стоять за російським “Двійником”, не зупиняються ні перед чим: у червні цього року на короткий час з’явився підроблений сайт Міністерства Іноземних Справ Франції з матеріалом про введення в країні “податку на безпеку” для фінансування допомоги Україні. Більше того, вже згадуване агентство Viginum встановило, що до поширення цієї інформації причетні акаунти російського посольства в соціальних мережах. Французька влада тоді різко відреагувала, засудивши “гібридну стратегію” Росії, а наприкінці липня Рада Європейського Союзу оголосила про заморожування активів ASP та “Структури”.

Можна припустити, що подібні інформаційні кампанії призначаються в першу чергу для внутрішньоросійського споживача, оскільки їх вплив на французьку аудиторію вкрай обмежений, адже щоб уникнути виявлення та блокування засобами захисту соціальних мереж, автори цієї дезінформаційної кампанії вже кілька місяців використовують редиректні посилання (з’єднання проходить через інший URL, перш ніж потрапити на підроблений сайт). До того ж твіти з фальшивими статтями Libération, здебільшого приховуються сервісом X, який справедливо визначає їх як вихідні з “неавтентичних” джерел. В результаті, як пише Амаель Гітон, “більшість із них не перевищують у кращому разі двадцяти або близько того переглядів, хоча серед помічених нами один перевалив за сотню, а інший досяг 250 переглядів.” Це ніщо порівняно з кількістю переглядів оригінальних матеріалів газети.

Більше того, за певних зусиль з боку технічних команд можна обернути цю ситуацію на користь виданню: оскільки оператори “Двійника” спочатку копіювали весь вихідний код сайту liberation.fr, включно з посиланнями на елементи, розміщені на серверах газети, веб-команда видання змогла налаштувати автоматичну переадресацію на оригінальний сайт. Результат – відвідувач, який спробував перейти з твіту до повного тексту фальшивої статті, одразу переправлявся на справжню. І повторимося ще раз – вплив на західну аудиторію незначний: за відомостями Амаель Гітон з підробленого сайту liberation [.] wf на оригінальний ресурс газети за 10 серпня було 39 переходів, а за 11 серпня – 52 переходи, серед яких були переходи членів веб-командиLibération та агентів з Viginum.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: