Херсонська область: контрнаступ маленькими кроками

logo_analitika

Libération, 5 вересня 2022

Автор – Неллі Дідло Переклад – Олексій Першко

Українська армія вже тиждень намагається відбити правий берег Дніпра, що межує з Херсоном, першим великим містом, яке потрапило до рук Росії. Хоча ще зарано оцінювати успіх операції, українці, схоже, досягають успіхів. Зображення було калібровано для поширення в соціальних мережах. Український солдат, який стоїть на даху на тлі помаранчевого неба, підтримуваний двома товаришами, ставить жовто-блакитний прапор. Ця сцена, фото якої поширене Києвом, мала місце у неділю у Високопіллі – містечку на півночі давно окупованої росіянами Херсонської області. За тиждень після початку контрнаступу в регіоні вона дає деяку надію українцям. Ця операція з самого початку тиждень тому є певним парадоксом: до неї привертають увагу, але повідомляють дуже мало подробиць. Український Генштаб, який говорить про майбутній контрнаступ з початку літа, огорнув його розгортання завісою таємниці.

Проте перші тенденції починають проявлятися. Після тижня боїв президент Володимир Зеленський у неділю привітав 42-й мотострілковий батальйон, чиї «героїчні дії» дозволили звільнити два села на півдні країни, зокрема, ймовірно, і Високопілля.

«Український контрнаступ просувається на півдні. Солдати просуваються кількома напрямками на захід від Херсонської області», — підтверджує Інститут вивчення війни (ISW), американський аналітичний центр, автор щоденних бюлетенів про конфлікт.

Дезорганізувати росіян

Заявлена мета Києва в регіоні — повернути Херсон, перше велике місто, яке потрапило до рук росіян лише за кілька днів після початку вторгнення. Для цього українцям спочатку доведеться вигнати росіян із правого берега Дніпра. Щоб підготувати ґрунт, сповільнити підвіз зброї та боєприпасів та спробувати перешкодити організованому відступу солдатів Москви, українська армія вже кілька тижнів завдає ударів по тилових складах з боєприпасами та націлена на ті нечисленні мости, якими можна перетнути широкий Дніпро. Мета – настільки дезорганізувати росіян, щоб змусити їх відступити і вдарити по них, коли вони будуть найбільш вразливими, тобто при перетині річки.

«Темп контрнаступу, ймовірно, різко зміниться відразу, оскільки українські сили прагнуть позбавити росіян необхідного обладнання, підірвати їхнє командування та послабити їхній бойовий дух, навіть незважаючи на те, що наземні атаки продовжуються» – вважає ISW. Проте більшість військових аналітиків вважають, що передчасно оцінювати успішність чи неуспішність української операції. «Ці операції займають тижні чи навіть місяці. Занадто рано виносити судження», – пише Майкл Кофман у Twitter.

За сценарієм Зміїного острова

Цей фахівець з російської армії вважає, що випробування на міцність ліній постачання може поставити сили Москви у невигідне становище та змусити їх відступити до річки. «Сумніваюся, що українська армія прагнутиме відбити саме місто Херсон, що обійдеться дуже дорого і може зруйнувати більшу його частину. Скоріше йдеться про поступове стиснення котла навколо нього, недопущення підкріплень і примус росіян до відходу, як це сталося на Зміїному острові», – пояснює він.

Український тиск на російські лінії постачання не слабшає. Майже щодня йдуть обстріли складів боєприпасів на околицях Херсона та Мелітополя, регулярно наносяться удари по мостах, щоб послабити їх та не допустити переправ важкої техніки. Антонівський міст завдовжки один кілометр у понеділок знову зазнав обстрілу, про що свідчать фотографії, на яких частина споруди, що примикає до лівого берега, повністю почорніла. Супутникові знімки показують колони військової техніки на правому березі, що чекають переправ через Дніпро на поромах, що свідчить про деяку гарячковість російської сторони.

Проект референдуму з анексії призупинено

Навіть якщо ці сигнали обіцяють українцям щось хороше, наступ буде довгим. Частина правого берега Дніпра, що знаходиться під контролем Росії, має довжину 150 км і ширину від 20 до 50 км, що приблизно відповідає території якогось французького департаменту. Росіяни зосередили там значні сили, що становлять, за словами Мішеля Гойї, «практично третину всього експедиційного корпусу в Україні». На другий день наступу цей колишній полковник морської піхоти зазначив у своєму блозі: «Давно українські сили не завдавали стільки ударів за один день. Тим не менш, успіхи незначні і йдеться про вимотування противника. Для першого дня великого наступу та після такої безпрецедентної артилерійської підготовки це дуже мало. […] Якщо так продовжуватиметься і далі, і в розрахунку на дуже малоймовірну відсутність відповіді з боку Росії, українцям знадобляться місяці, щоб дістатися Дніпра і ще більше, щоб узяти Херсон».

Проте вже за тиждень контрнаступ дав перший відчутний результат. Російські загарбники Херсона оголосили сьогодні, що вони призупиняють організацію референдуму про анексію Москвою “у зв’язку з поточними подіями”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: