«Ця мобілізація в Росії – ще й спосіб підбадьорення  військ»

logo_interview_r

Libération, 21 вересня 2022

Інтерв'ю брав Бенжамен Деліль Переклад – Олексій Першко

На думку фахівця з російської геополітики Кароль Грімо, оголошена Владіміром Путіним часткова мобілізація є способом ескалації війни проти України. Це новий етап розпочатої Владіміром Путіним 24-го лютого війни. Президент Росії оголосив у середу вранці про «часткову мобілізацію» частини свого населення для відправлення воювати в Україну. На думку засновниці Женевського аналітичного центру досліджень Росії та Східної Європи (CREER) Кароль Грімо йдеться насамперед про подальшу ескалацію конфлікту.

Чи є ця часткова мобілізація ознакою того, що Путіну потрібні люди на фронті?

Фронт за останні тижнізі всією очевидністю відкотився. Міноборони Росії заявило про трохи більше за 5.900 загиблих з початку війни, але ця цифра значно нижча за дійсну. Отже, звичайно ж, Москва має протягнути руку допомоги армії, що відступила на багатьох ділянках, де українські військові перейшли в контрнаступ. 300.000 осіб – це значне підкріплення для підтримки військ, які вже перебувають на місці. Сьогодні на фронтах розгорнуто приблизно від 250.000 до 350.000 російських військовослужбовців, тому мета цієї мобілізації – подвоїти їхню чисельність. Бойовий дух російських військ дуже постраждав від українського контрнаступу, і це при тому, що він, очевидно, і без того був дуже низьким. Отже, ця майбутня часткова мобілізація також є способом певного підбадьорення військ.

Чи справді Росія здатна мобілізувати 300 000 чоловік?

Ми ясно бачимо, що це шок для населення, яке зненацька опинилося в стані війни у той час, коли йому місяцями розповідають про «спецоперацію», що йде своїм ходом. Це досить жорстко. Поки що це рішення ще на папері, тепер його буде необхідно втілити в реальність. Ці 300.000 чоловік буде зібрано і навчено перед відправкою на фронт протягом півтора-двох місяців, тому що російській армії необхідне термінове підкріплення. Подібна логістика у такий короткий термін потребує дуже гарної організації. Саме тому у вівторок Думою були прийняті поправки про посилення законів, що передбачають усі можливі покарання для дезертирів або тих, хто не з’явився по повістці, і йдеться вже про терміни від п’яти до десяти років позбавлення волі. Російська військова доктрина полягає не в тому, щоб особливо церемонитися з солдатами, а в тому, яким чином максимально уникнути числа дезертирств і не допустити здачі вояків у полон.

Тим більше, що цих людей треба буде озброїти, а російська армія з початку війни і особливо при відступі на початку вересня втратила дуже багато техніки, танків та зброї…

Слід визнати, що реалізація призову на місцях, ймовірно, зіткнеться з проблемами. [Росії] не вистачає зброї, матеріалів для її виготовлення та відновлення, особливо з тієї причини, що припинилися західні поставки. Очевидно, що вона звернулася до інших країн – до Ірану, у якого були закуплені дрони, та до Північної Кореї, навіть якщо це поки що не доведено у місцях ведення бойових дій. Частина російської промисловості і до того працювала на забезпечення військових потреб, але це стосується лише частини виробництва, якої явно недостатньо. Подібна ситуація порушує питання про військове становище, яке поки що не було запроваджено декретом. Вона ж [ситуація], крім того, змушує ламає голови російських юристів, оскільки юридично мобілізація населення може бути оголошена саме внаслідок запровадження такого воєнного стану. Але в цьому випадку вся російська економіка мала б перебудуватися на військові рейки, як це було під час Другої світової війни.

Чи ця часткова мобілізація є першим кроком до введення військового стану?

Є багато ознак, які змушують мене припускати, що можливість оголошення воєнного стану розглядається, навіть якщо офіційно це заперечується. Їхнім словам ніколи не можна вірити. Декілька днів тому вони заперечували оголошення мобілізації, а сьогодні заявили протилежне. Тут слід спостерігати за певними ознаками. Коли міністр оборони Сєрґєй Шойгу говорить про 25 мільйонів мобілізаційного резерву росіян, ця заява вкрай дивує, але може бути й певним знаком. У середу офіційний представник Кремля Дмітрій Пєсков заявив, що рішення про воєнний стан не ухвалювалися і не обговорювалися. Подібні рішення, звичайно, все ще перебувають у стадії вивчення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: