Чи навмисно Ілон Маск зірвав українську атаку в Криму, відключивши свій сервіс Starlink?

logo_checknews

Останнім часом у всіх на слуху історія з Ілоном Маском, який нібито відключив свої термінали Starlink у Криму, щоб перешкодити атаці українських морських дронів на кораблі російського Чорноморського флоту. Про це стало відомо напередодні виходу біографії Маска авторства Волтера Айзексона. Пропонуємо вам погляд на цю історію Александра Орна, постійного автора рубрики CheckNews французької газети Libèration. І ще питання – а чи готується українське видання книжки Айзексона, щоб остаточно розібратися в цій історії, зокрема, та в особистості Ілона Маска, загалом?

За словами його біографа Волтера Айзексона, мільярдер зірвав наступ морських безпілотників на російський порт Севастополь, відключивши свою мережу доступу в Інтернет Starlink. У боса SpaceX інша версія.

Що станеться, якщо Ілон Маск триматиме у своїх руках успіх чи невдачу військової операції в Україні? Таке питання постає після інциденту, про який повідомила американська преса: 2022 року скандальний мільярдер начебто вирішив вимкнути свою службу супутникового доступу до Інтернету Starlink під час української операції проти російського порту Севастополь у Криму, тим самим саботувавши український наступ.

Цю історію взято зі сторінок біографії Ілона Маска, написаної Волтером Айзексоном, автором біографій Стіва Джобса, Альберта Ейнштейна і Бенджаміна Франкліна. Автор докладно описує цей інцидент в Washington Post і на CNN: у вересні 2022 р. мільярдер нібито запобіг атаці шести українських морських безпілотників на базу Севастополь – головний чорноморський порт російського флоту, розташований на південно-західному краю Криму. За словами біографа, Маск поспішно перекрив доступ до своєї мережі Starlink “в радіусі 100 км від узбережжя Криму.

Screen-Shot-2022-10-11-at-3.11.57-PM

Після цього шість безпілотників втратили зв’язок зі своїми українськими операторами, внаслідок чого київська влада спробувала терміново зв’язатися з Ілоном Маском, щоб переконати його відновити покриття мережі Starlink у цьому районі, оскільки ці безпілотники, за їхніми словами, “мають вирішальне значення в боротьбі за свободу “. Прохання залишилося без уваги. Потім різними російськими каналами пройшла інформація (з фотографіями) про те, що кілька українських безпілотників були помічені на мілинах біля узбережжя в районі Севастополя. Це був перший випадок, коли ці апарати були помічені в той час.

USV_bb

За словами Волтера Айзексона, підкріпленим його листуванням із мільярдером того дня, Маск був попереджений про українську операцію послом Москви у Вашингтоні, який пообіцяв, що подібна атака спровокує ядерну відповідь з боку Росії. Обіцянка, що прозвучала як погроза, викликала паніку начальника Starlink, який побоювався, що з його вини може статися “міні-Перл-Гарбор”, що, на його думку, призведе до ескалації конфлікту в Третю світову війну.

Удари по Севастополю з використанням морських безпілотників було завдано за місяць після цього інциденту, у жовтні 2022 р., і надалі ще неодноразово, не спричинивши дій у відповідь, про які заявляла Москва.

Складні відносини між Києвом, Маском і Пентагоном

У своїй соціальній мережі X, яка раніше називалася Twitter, Ілон Маск не став заперечувати те, що трапилося. Але він висуває зовсім іншу версію, стверджуючи, що в зазначеному районі служба Starlink була вже відключена, і  посилаючись на терміновий запит від [української] державної влади активувати Starlink аж до Севастополя. Намір, очевидно, полягав у тому, щоб потопити більшу частину російського флоту в доці. Якби я погодився з їхнім проханням, то SpaceX [компанія, що втілює програму Starlink, прим. редактора] була б явним співучасником великого військового акту і ескалації конфлікту”, – пише він.

У ширшому сенсі цей інцидент знаменує собою початок складних стосунків між українською владою, Маском і Пентагоном навколо використання ретрансляторів Starlink, безоплатно наданих для наступальних цілей”, коли йдеться про морські або повітряні безпілотники, до того, як США і Європа взялися за їхнє фінансування.

Крім цього втручання американського мільярдера Волтер Айзексон ширше описує складну позицію Starlink та Ілона Маска в конфлікті на Україні. Хоча в останні місяці відзначалися прокремлівські і конспірологічні висловлювання Ілона Маска, біограф згадує про фінансову і матеріальну підтримку України американською компанією з перших днів вторгнення. Листування мільярдера з українськими чиновниками, яке наводить автор, також свідчить про високу оцінку Ілона Маска з боку останніх.

Від “лікарень” до “довбаних дронів”

“Спочатку українцям надавали безкоштовні послуги в гуманітарних і оборонних цілях, наприклад, для обслуговування їхніх лікарень і банківської системи, пояснює Гвінн Шотвелл, керівник космічної компанії SpaceX, в інтерв’ю Волту Айзексону для газети “Вашингтон Пост”.  –  Але потім вони стали ставити їх на довбані безпілотники для знищення російських кораблів. Я рада надавати послуги швидкої допомоги, лікарням і [допомагати] матерям. Це те, що повинні робити компанії і люди. Але оплачувати удари військових безпілотників – це неправильно”.

У розмові, про яку повідомляє біограф, Маск тоді ставив запитання самому собі : “Як я опинився втягнутий у цю війну? […] Starlink не повинен був брати участь у війнах. Він був задуманий для того, щоб люди могли дивитися Netflix, розслаблятися, підключатися до дистанційного навчання і робити хороші мирні речі, а не наносити удари безпілотниками”.

Це не завадило деяким українським чиновникам, наприклад, раднику президента України Михайлу Подоляку, гнівно висловлюватися з приводу втручання Маска : “Програма – це більше, ніж просто помилка. Не дозволивши українським безпілотникам знищити частину російського флоту (!), втрутившись у роботу Starlink, Ілон Маск дозволив цьому флоту випустити ракети “Калібр” по українських містах. У результаті гинуть мирні жителі та діти. Така ціна коктейлю з невігластва і великого его. Але питання залишається відкритим: чому деякі люди так відчайдушно захищають військових злочинців та їхнє прагнення вбивати? Чи розуміють вони, що чинять зло і заохочують його?”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: