Чи правда, що лише 30% зброї, яка поставляється Україні, доходить за призначенням?

logo_checknews

Libération, 10 серпня 2022

Автор: Александр Орн Переклад – Олексій Першко

За твердженням американського телеканалу CBS, переважна частина переданого Києву арсеналу не потрапить до рук української армії. Суть проблеми: вилучений на даний момент з мережі епізод спотворив цитату одного з тих, хто давав інтерв’ю, і не надав жодних доказів. Трансльований американським каналом CBS трейлер задає головну тему репортажу. З перших секунд ми чуємо голос президента США Джо Байдена, який розповідає про історичний потік переданої Україні зброї під супровід тривожного саундтреку. На екрані миготять зображення дронів, штурмових гвинтівок, ракетних установок та вантажних літаків із протитанковими ракетами. Журналіст запитує: «Ми спостерігаємо цей історичний потік зброї, що надходить в Україну. Але чи є у нас хоч якесь уявлення, куди вона прямує?» На що дослідниця кризових та конфліктних ситуацій у штаб-квартирі Amnesty International Донателла Ровера впевнено відповідає: «Ми не знаємо. Інформації про напрямки постачання цього озброєння справді немає». Без переходу епізод переключається на чоловіка, який пояснює: «Вся ця техніка перетинає кордон, а потім наче щось трапляється дорогою – лише 30% її досягає свого кінцевого пункту призначення». Тизер відразу передбачає ймовірність, що ця зброя кудись перенаправлена або просто десь розчинилася.

4-го серпня трансляція цього документального фільму на каналі CBS викликала бурхливу реакцію оглядачів та аналітиків війни в Україні, в тому числі міністра закордонних справ України, який засудив подібні припущення. Предмет претензії: у трейлері репортажу під назвою «Озброювати Україну» стверджувалося, що тільки 30% зброї, що поставляється Києву, дійсно прибуло до пункту призначення. Американське телебачення ґрунтувалося на цитаті цивільного волонтера, багато в чому вирваній з контексту. Такою мірою, що цей останній – який є одним із головних героїв репортажу – сам засудив думку, що відстоює американський канал. Після цього канал видалив всю передачу та її фрагменти з усіх своїх платформ.

Ці відео швидко стали вірусними, особливо у прокремлівських колах. Ризик незаконного обігу зброї та корупції справді є аргументом, який регулярно висувається країнам, які постачають військову техніку Києву – чи то в Європі чи США. Багато російських Telegram-каналів швидко підхопили і переклали цей фрагмент, як і російська преса, що їм вторить.

Цитата про цих мізерних 30% техніки, що прибувають до місця призначення, лежить в основі розкрутки репортажу, особливо в соціальних мережах. «Озброювати Україну» пояснює, чому велика частина з мільярдів доларів військової допомоги, яку виділяє Сполучені Штати, не доходить до лінії фронту», – повідомляє канал в Twitter. Сайт CBS підтверджує те саме. Цю фразу вимовляє Йонас Оман (Jonas Ohman) – шведський гуманітарний волонтер, який доставляє через НКО Blue/Yellow на український фронт нелетальне обладнання: дрони, засоби захисту або видошукачі. Але у повідомленні на Facebook цей волонтер пояснює, що його цитату вирвано з контексту: «Коли стверджується, що «30% досягає лінії фронту», то це стосується лише загальної оцінки Blue/Yellow ефективності західної допомоги на той конкретний момент. У жодному разі не передбачається, що допомога «продана на чорному ринку» або «вкрадена».

У розмові з CheckNews Йонас Оман також наполягав на тому, що ця цитата чітко датована початком травня: «Я говорив не про те, що [зброя] може бути вкрадена або зникнути, а лише про швидкість, логістику, розподіл, ефективність та пріоритетність. Техніка може надійти не туди, куди призначалася. Тобто її можуть отримати не настільки добре підготовлені підрозділи, як на передовій (що мають пріоритет), а потім і використати. Але я не стверджую, що ця зброя опиняється на чорному ринку. Якби такий трафік існував, ми б його помітили. А ми не спостерігаємо жодних ознак цього».

«Доставки покращилися»

Наступного дня після спростування волонтера американське телебачення видалило свій репортаж, як і рекламні твіти. Мережа пояснює: «Після [своїх квітневих заяв] пан Оман каже, що постачання покращилися». Що підтверджує і сам Йонас Оман для CheckNews, наводячи сьогоднішню цифру від 60 до 70% поставок, що доходять за адресою, але уточнюючи при цьому, що остання залишається його особистою оцінкою. Змінена версія статті була розміщена в мережі CBS вже без згадки 30%.

Однак у нинішньому вигляді канал не намагається виправдатися у своїй стартовій основній думці, що практично узаконює тезу про те, що частина української зброї розчиниться у природі. Канал обмежується заявою, що «армія США підтвердила, що аташе з питань оборони бригадний генерал Гаррік М. Хармон (Garrick M. Harmon) прибув до Києва у серпні для контролю та спостереження над озброєннями» та що «ми оновлюємо наш документальний фільм з метою відобразити цю нову інформацію і знову покажемо його пізніше».

CheckNews вдалося переглянути першу версію показаного CBS документального фільму, що він і досі у повному вигляді поширюється прокремлівськими каналами, які налічують сотні тисяч передплатників. 23 хвилини знятого в Україні репортажу містять значно більше нюансів, ніж трейлер. В основній частині сюжету можна простежити за діями команди Йонаса Омана з доставки нелетального обладнання – куленепробивних жилетів або дронів. Кореспондент CBS також простежує невдалу поставку для українських солдатів та відвідує склад зброї та боєприпасів. Ці епізоди демонструють труднощі із постачанням українських солдатів і складність ланцюжка поставок, особливо утрудненого через російські бомбардування, але ніщо не свідчить і не згадує про існування чорного ринку чи торгівлі зброєю. Єдине смертоносне спорядження, яке можна побачити у репортажі, перебуває в руках українських військових.

Тільки цитата Донателли Ровери (яка також є одним із авторів різко критикованої доповіді Amnesty про українську армію) явно нагадує про відсутність простежуваності маршрутів, порівнюючи українську ситуацію з ситуацією в Лівії, Іраку чи Афганістані, де величезна кількість озброєнь дісталася недержавним суб’єктам.  Остання роз’яснила свою точку зору в серії твітів від 7-го серпня: «Це інтерв’ю було записано 2-го травня. Я сказала, що будь-яка держава, яка постачає зброю іншим державам, повинна мати надійні механізми для забезпечення відстеження, тому що зброя може пережити війни та уряди. Я говорила про відповідальність держав, які продають, дарують, дозволяють продаж або іншим чином передають зброю не одержувачу(ам).

“Тут нічого немає”

Відсутність у репортажі виразних доказів і запропонований ним дискурс піддалися критиці з боку багатьох дослідників та спостерігачів конфлікту. Одним із них є аналітик відкритих джерел та експерт зі зброї, який веде у Твіттері обліковий запис @CalibreObscura. Він пояснює CheckNews: Я читав статтю CBS і дивився документальний фільм. Це втрачена можливість висвітлити проблеми, які реально існують [в Україні], такі як бюрократична повільність або складнощі з логістикою, з великими географічними невідповідностями поставок, особливо щодо нелетальної допомоги. Тому що були випадки, коли солдати на фронті не отримували того, чого потребували. Але натомість CBS випинає цю випадкову цифру в 30%, яка лише підживлює проросійську екосистему, що вона прагнула просувати цей наратив із самого початку війни».

«Ніхто не каже, що корупції не існує або навіть що зброя не «розчиняється в природі», – продовжує CalibreObscura. Але 70% [як сказано у документальному фільмі, прим. ред.] – як ми могли нічого не побачити? Чому відсутні зображення Javelin [американської протитанкової ракети] у Швеції чи Франції? Що стосується таких випадків, як Афганістан [де після виведення військ США залишилося багато зброї], ми швидко побачили безліч свідчень розсіювання озброєння. А тут нічого нема. Ті нечисленні побачені нами задокументовані приклади були зброєю, захопленою і перенаправленою російськими військами». Один із рідкісних задокументованих місцевою російською пресою випадків стосується чоловіка, що повернувся з Донбасу, якому нібито «вдалося» підірвати багажник своєї машини зі шведського протитанкового гранатомета, привезеного з «гуманітарної поїздки».

Для CalibreObscura дискусія має точитися не так навколо міжнародної допомоги, як про наслідки самого конфлікту, викликаного російським вторгненням. «Очевидно, що це вторгнення призведе до поширення [зброї в Європі] і, зрештою, підштовхне її регіональний та міжнародний оборот. Але за моїми сьогоднішніми спостереженнями немає жодних доказів того, що істотна частина переданої Україні із Заходу зброї опиниться «на волі» або в якомусь обороті. Я навіть очікував, що ми побачимо більше». Команда, що зняла репортаж CBS, не відповіла на наші запити, а канал задовольняється посиланнями на власні публічні заяви, при цьому не вказуючи дати майбутньої трансляції переробленої версії репортажу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: