Що відомо про напад на порт Севастополь у Криму?

logo_checknews

Libération, 30 жовтня 2022

Автор: Александр Орн Переклад – Олексій Першко

Декілька морських безпілотників, імовірно українських, у суботу атакували російський порт Севастополь у Криму. Повідомляється, що були вражені військові кораблі, але ступінь завданих збитків залишається незрозумілим. У суботу, 29 жовтня, кілька українських апаратів, переважно морських безпілотників, вразили російські кораблі в порту Севастополя в Криму. Розмір нанесеного враження досі невідомий, але, як повідомляється, було вражено щонайменше три російські кораблі, у тому числі флагман Чорноморського флоту Росії «Адмірал Макаров». Було завдано чергового удару по російському флоту – через три тижні після нападу на Кримський міст, кілька місяців після атаки недорогих повітряних безпілотників на штаб ВМФ у місті, та через шість місяців після затоплення «Москви».

Порт Севастополь є важливим стратегічним об’єктом для ВМФ Росії, оскільки тут базується її Чорноморський флот. І найважливішим місцем для війни в Україні взагалі, оскільки йдеться про басейн усього Середземного моря.

Перше офіційне повідомлення, в якому згадується ця атака, надійшло від російського губернатора Севастополя (невизнаного міжнародною спільнотою, оскільки Крим є окупованою територією). О 4:13 ранку за паризьким часом останній повідомив: «Кораблі Чорноморського флоту відбивають атаку безпілотників в акваторії Севастопольської бухти. Об’єкти у місті не постраждали. Зберігайте спокій. Ситуація перебуває під контролем». Судячи з зображень та різних заяв, напад стався з першими променями сонця.

Яка зброя застосовувалась і які російські цілі були вражені?

Київ, зі свого боку, офіційно не брав на себе відповідальності за напад, але українська розвідка буквально за кілька годин після операції вибухнула у своїх соціальних мережах примітним повідомленням: «Настав час Бавівни! А це означає, що російська техніка та позиції окупантів будуть знову знищені». Бавовна? Це жартівливий український термін використовується для того, щоб висміювати применшення росіянами кількості вибухів, що відбуваються на їхній території, особливо після українських ударів. Таке спростування у відповідь на офіційне псевдоствердження досить часто використовується українською владою від самого початку конфлікту.

Оскільки зброя, що використовується в даному випадку, явно підписана Києвом: судячи з різних зображень і офіційних заяв, в основному це морські безпілотники. Тобто спрямовані здалеку невеликі пристрої, які вибухають при контакті зі своїми цілями. Подібний пристрій, за формою схожий на опубліковані українською владою відео, вже був сфотографований у вересні на одному з кримських узбереж. Це недорогі апарати, збірка яких здійснюється з деталей, що знаходяться у вільному продажу, таких, наприклад, як двигуни гідроциклів.

Згідно з заявами Міноборони Росії, в атаці на Севастополь брали участь сім морських і дев’ять повітряних безпілотників. На різних аматорських відео, а також тих, які були показані українською владою (знятих безпосередньо з дронів), та підтверджених згодом, зокрема, командою GeoConfirmed – можна спостерігати як мінімум шість різних пристроїв. Три були використані до світанку та ще три трохи пізніше. На деяких відео можна побачити, як російські війська намагаються збити апарати, що наближаються до їхніх кораблів. Щонайменше два з них знищені ще до того, як вони вразять свої цілі. В одному з епізодів видно, як один із дронів пролітає над входом у порт Севастополя і зачіпає рибальський човен. При цьому маневрі один із матросів пірнає у воду.

Це, ймовірно, перші три застосовані до світанку апарати, які вразили російські кораблі прямими ударами (дрони досягають корпусу кораблів). Дві цілі були ідентифіковані за формою та озброєнням, що демонструє відео. Спочатку фрегат класу «Адмірал Григорович» (що можна побачити тут чи тут), який, на думку деяких аналітиків, є кораблем «Адмірал Макаров», оскільки це єдиний корабель цього класу у Чорному морі. Тут дуже важливо відзначити, що «Макаров» став флагманом російського флоту в Чорному морі після того, як у квітні було затоплено “Москву”.

Друге підбите судно – тральщик ще радянської побудови «Іван Голубєц». Завдані цьому кораблю «незначні ушкодження» прямо підтвердило у суботу Міноборони Росії.

На третьому відео можна побачити, що український морський безпілотник проникає до порту Севастополя. Він переміщається між кораблями, перш ніж вибрати один із них для удару, але залишається невідомо, який саме корабель був уражений. Окрім підтвердженого офіційно «Івана Голубця», Москва більше не надала жодної інформації, згадавши лише той факт, що кілька кораблів зазнали нападу.

Тим не менш, в даний час неможливо точніше визначити завдані морськими або повітряними безпілотниками збитки (жодне із влучень не зафіксоване достатньо чітко). Деякі українські офіційні особи вже заявляли в травні, що «Макаров» був пошкоджений ракетами «Нептун», перш ніж через кілька днів ця чутка була спростована оточенням українського президента.

У чому полягають звинувачення Москви?

Якщо окремі деталі й залишилися непроясненими, то сам факт атаки абсолютно безперечний. Очевидно, що «дешевим» безпілотникам вдалося проникнути як мінімум через систему оборони головного російського порту в Чорному морі, а як максимум – завдати пошкодження важливим кораблям флоту Москви. Ляпас з боку такої країни, як Україна, яка реально не має власного боєздатного флоту.

У цих умовах Кремль знову помножив звинувачення та їдкі заяви, зокрема, на адресу Великобританії, яка нібито повинна понести відповідальність за «серію терористичних атак, скоєних проти Росії у Чорному та Балтійському морях» (посилаючись при цьому і на атаки на Севастополь, і на ушкодження «Північного потоку-2»). Подібні необґрунтовані звинувачення одностайно відкинули офіційні особи західних країн, проте Москва, як і раніше, заявляє, що збирається передати їх до Ради Безпеки ООН.

Росія також прямо звинуватила Україну у використанні створеного для експорту українського зерна коридору (морський перехід із Одеси до румунських вод). І стверджує, що постраждалі російські кораблі мали стати частиною забезпечення безпеки цього коридору. Зокрема, Міністерство оборони Росії заявило в суботу, що провело аналіз уламків морських безпілотників, і зокрема «модулів канадського виробництва». Подібний аналіз мав на меті довести, що українські безпілотники були запущені з околиць Одеси та використовували зерновий коридор для атаки на Севастополь, або навіть взагалі були запущені з цивільних суден, що йшли цим коридором.

Незважаючи на те, що цей коридор, як і взагалі вся траєкторія руху суден, що перевозять зерно до Босфорської протоки, ніяким чином не наближається до Севастополя – Москва продовжує наполягати на своїх аргументах і оголосила про припинення дії угоди про експорт життєво важливого для світового продовольчого постачання зерна з українських портів. Це рішення також було одноголосно засуджено урядами всього світу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: