Société générale: стомлені війною

logo_sanctions

Libération – вівторок, 12 квітня 2022

Автор: Жером Лефійатр

Банківська група продасть свою мережу “Росбанк” компанії, що належить близькому соратникові Путіна. За умов війни в Україні її збереження в основі російської фінансової системи було політично неможливим.

Разом з Renault, TotalEnergies та Danone це була одна з найбільших французьких компаній з найпомітнішою присутністю в Росії. Société Générale оголосила у понеділок, що залишає країну, де вона була присутня з 2006 року разом зі своїм дочірнім банком «Росбанк». Компанія продасть цю велику банківську мережу (два мільйони активних клієнтів, 12.000 співробітників, 230 відділень) своєму попередньому акціонеру Interros Capital. Ця інвестиційна компанія, що належить Владіміру Потаніну – олігарху, близькому до Владіміра Путіна та одному з найбагатших людей Росії – також візьме на себе страхову діяльність французької банківської групи в Москві.

Неминуче. Компанія, очолювана Фредеріком Удеа, працювала над цим сценарієм розділу протягом кількох тижнів. Близьке до керівництва компанії джерело заявило нашій газеті 25 березня, що «статус-кво не буде», маючи на увазі, що Société Générale давно працювало над неминучим відходом з Росії після всіх звірств, вчинених Путіним в Україні. Станом на 3 березня, незабаром після вторгнення, банківська група вже готувала громадську думку до такої можливості, оцінивши вартість можливої ​​експропріації за рахунок власних коштів у 1,8 мільярда євро. Схоже, було знайдено ще одне рішення: Société Générale у понеділок згадала про «угоду» з «Інтерросом» про «поступку», яка передбачає, що буде укладено угоду купівлі-продажу із встановленою ціною. На прохання нашого видання надати докладнішу інформацію банківська група поки що не відповіла.

Ця заява була добре сприйнята фінансовими ринками. Зранку акції Societe Generale зросли приблизно на 6%. Банк гарантує, що вплив цього рішення на його економічне здоров’я буде дуже низьким, в основному бухгалтерським, з амортизацією у розмірі 2 мільярди євро та винятковим «безготівковим» елементом у розмірі 1,1 мільярда євро. Хоча група має велику кількість співробітників у Росії, країна не є джерелом нечуваних доходів. Минулого року на її частку припадало близько 2% глобальної присутності компанії на планеті і трохи менше 3% її фінансових результатів: 795 мільйонів євро чистого банківського прибутку (із загальної суми 25,8 мільярда євро) та 303 мільйона євро прибутку до оподаткування ( 8 мільярдів євро). Таким чином, за словами Фредеріка Удеа місячної давності, подібний шок можна цілком пережити. Щоб продемонструвати свою солідність, французька компанія підтвердила у понеділок майбутню виплату дивідендів та продовження програми викупу акцій.

«Міст». Для Société Générale ситуація була політично неприйнятною. Оскільки Росбанк є провідним міжнародним банком Росії, французька група як 100%-ий акціонер фактично займала пріоритетне місце у фінансовій системі країни. І була у партнерських відносинах із установами чи великими компаніями, тісно пов’язаними з путінської машиною. «Росбанк – це своєрідний міст між Заходом та Росією», – пояснює добре поінформований експерт. Минулого року компанія кредитувала 1,25 млрд доларів (1,14 млрд євро) гірничодобувному гіганту «Уралкалій», що належить олігарху Дмітрію Мазепіну. Вона також випустила облігації на суму 825 мільйонів євро для мерії Москви на кілька проектів, включаючи створення великої мережі електробусів. Таким чином, залишатися активним у Росії означало б продовження ведення справ із режимом Владіміра Путіна, начебто нічого й не сталося. За цих умов вибір такої причини був істотним. Після закінчення активності у Росії Renault, вихід Société Générale чинить тиск на інші французькі компанії, які вирішили поки що залишитися, і в першу чергу на TotalEnergies та групу Mulliez.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: